Mazda 6e vs Nio ET5

Nio ET5 johtaa 6–4

Suurimmat erot: Teho — Mazda 6e 258 hv, Nio ET5 489 hv · 0–100 km/h — Mazda 6e 7,3 s, Nio ET5 4 s · Latausaika 10–80% — Mazda 6e 24 min, Nio ET5 40 min.

Mazda 6e

Mazda 6e on sähköinen D-segmentin sedan, joka tarjoaa jopa 560 kilometrin toimintamatkan sekä nopean 200 kW:n tasavirtalatauksen.

Nio ET5

Nio ET5 on D-segmentin sedan-malli, jossa on neliveto ja joka kiihtyy 0–100 km/h nopeuteen 4 sekunnissa.

Profiili markkinoihin verrattuna: Mazda 6e vs Nio ET5

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Mazda 6e vai Nio ET5 — kumpi voittaa missä

Nio ET5 johtaa 6–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmNio ET5 +30 km
    Mazda 6e
    560
    Nio ET5
    590
  • Akku kWhNio ET5 +22 kWh
    Mazda 6e
    78
    Nio ET5
    100
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmMazda 6e −2,5 kWh/100 km
    Mazda 6e
    16,1
    Nio ET5
    18,6
  • Teho hvNio ET5 +231 hv
    Mazda 6e
    258
    Nio ET5
    489
  • 0–100 km/h ↓ sNio ET5 −3,3 s
    Mazda 6e
    7,3
    Nio ET5
    4
  • Suurin nopeus km/hNio ET5 +25 km/h
    Mazda 6e
    175
    Nio ET5
    200
  • DC-lataus kWMazda 6e +75 kW
    Mazda 6e
    200
    Nio ET5
    125
  • AC-lataus kWEi eroa
    Mazda 6e
    11
    Nio ET5
    11
  • Latausaika ↓ minMazda 6e −16 min
    Mazda 6e
    24
    Nio ET5
    40
  • Paino ↓ kgMazda 6e −145 kg
    Mazda 6e
    2015
    Nio ET5
    2160
  • Tavaratila lNio ET5 +50 l
    Mazda 6e
    336
    Nio ET5
    386

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Mazda 6e vs Nio ET5

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Mazda 6e vs Nio ET5
Tärkeimmät parametrit Mazda 6e
78 kWh
Nio ET5
100 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka560 km590 kmNio +30 km
Akku78 kWh100 kWhNio +22 kWh
Kulutus ↓16,1 kWh/100 km18,6 kWh/100 kmMazda −2,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus200 kW125 kWMazda +75 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓24 min40 minMazda −16 min
Toimintamatka per latausminuutti16,3 km/min10,3 km/minMazda +6 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho258 hv489 hvNio +231 hv
0–100 km/h ↓7,3 s4 sNio −3,3 s
Suurin nopeus175 km/h200 km/hNio +25 km/h
VetotapaRWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2015 kg2160 kgMazda −145 kg
Tavaratila336 l386 lNio +50 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Nio
Pituus4921 mm4790 mmMazda +131 mm
Leveys1890 mm1960 mmNio +70 mm
Korkeus1491 mm1499 mmNio +8 mm
Akseliväli2895 mm2888 mmMazda +7 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Mazda 6e

Kustannus per 100 km4,83
Kuukaudessa60
Vuodessa725

Nio ET5

Kustannus per 100 km5,58
Kuukaudessa70
Vuodessa837

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Mazda 6e

Nio ET5

Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Mazda 6e vai Nio ET5?

Nio ET5 kulkee pidemmälle: 590 km WLTP verrattuna Mazda 6e:n 560 km:iin. Ero on 30 km.

Miten Mazda 6e:n ja Nio ET5:n voimansiirrot eroavat?

Mazda 6e:ssa on RWD ja 258 hv. Nio ET5:ssä on AWD ja 489 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Nio ET5 — sen 100 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mazda 6e ei tarjoa tätä 78 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — Mazda 6e vai Nio ET5?

Nio ET5 on tehokkaampi: 489 hv verrattuna Mazda 6e:n 258 hv:iin. Ero on 231 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.