BYD Seal vs Mazda 6e

BYD Seal johtaa 6–4

Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — BYD Seal 37 min, Mazda 6e 24 min · Tavaratila — BYD Seal 485 l, Mazda 6e 336 l · DC-lataus — BYD Seal 150 kW, Mazda 6e 200 kW.

BYD Seal

BYD Seal on D-segmentin sedan kolmessa variantissa: 231 hv ja 460 km WLTP-toimintamatkaa tarjoavasta versiosta 530 hv:n nelivetoversioon.

Mazda 6e

Mazda 6e on sähköinen D-segmentin sedan, joka tarjoaa jopa 560 kilometrin toimintamatkan sekä nopean 200 kW:n tasavirtalatauksen.

Profiili markkinoihin verrattuna: BYD Seal vs Mazda 6e

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BYD Seal vai Mazda 6e — kumpi voittaa missä

BYD Seal johtaa 6–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBYD Seal +10 km
    BYD Seal
    570
    Mazda 6e
    560
  • Akku kWhBYD Seal +4,5 kWh
    BYD Seal
    82,5
    Mazda 6e
    78
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmMazda 6e −0,5 kWh/100 km
    BYD Seal
    16,6
    Mazda 6e
    16,1
  • Teho hvBYD Seal +55 hv
    BYD Seal
    313
    Mazda 6e
    258
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Seal −1,4 s
    BYD Seal
    5,9
    Mazda 6e
    7,3
  • Suurin nopeus km/hBYD Seal +5 km/h
    BYD Seal
    180
    Mazda 6e
    175
  • DC-lataus kWMazda 6e +50 kW
    BYD Seal
    150
    Mazda 6e
    200
  • AC-lataus kWEi eroa
    BYD Seal
    11
    Mazda 6e
    11
  • Latausaika ↓ minMazda 6e −13 min
    BYD Seal
    37
    Mazda 6e
    24
  • Paino ↓ kgMazda 6e −40 kg
    BYD Seal
    2055
    Mazda 6e
    2015
  • Tavaratila lBYD Seal +149 l
    BYD Seal
    485
    Mazda 6e
    336

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BYD Seal vs Mazda 6e

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BYD Seal vs Mazda 6e
Tärkeimmät parametrit BYD Seal
Design RWD
Mazda 6e
78 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka570 km560 kmBYD +10 km
Akku82,5 kWh78 kWhBYD +4,5 kWh
Kulutus ↓16,6 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmMazda −0,5 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus150 kW200 kWMazda +50 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓37 min24 minMazda −13 min
Toimintamatka per latausminuutti10,8 km/min16,3 km/minMazda +5,5 km/min
Jännite400 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho313 hv258 hvBYD +55 hv
0–100 km/h ↓5,9 s7,3 sBYD −1,4 s
Suurin nopeus180 km/h175 km/hBYD +5 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2055 kg2015 kgMazda −40 kg
Tavaratila485 l336 lBYD +149 l
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain BYD
Pituus4800 mm4921 mmMazda +121 mm
Leveys1875 mm1890 mmMazda +15 mm
Korkeus1460 mm1491 mmMazda +31 mm
Akseliväli2920 mm2895 mmBYD +25 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BYD Seal

Kustannus per 100 km4,98
Kuukaudessa62
Vuodessa747

Mazda 6e

Kustannus per 100 km4,83
Kuukaudessa60
Vuodessa725

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BYD Seal

Mazda 6e

Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BYD Seal — sen 82,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mazda 6e ei tarjoa tätä 78 kWh akulla.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BYD Seal tarjoaa suuremman tavaratilan: 485 l verrattuna Mazda 6e:n 336 l:iin. Ero on 149 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BYD Seal ottaa vastaan jopa 150 kW DC-tehoa, Mazda 6e jopa 200 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 37 ja 24 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Mazda 6e kuluttaa vähemmän sähköä: 16,1 kWh/100 km verrattuna BYD Seal:n 16,6 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 75 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.