Lancia Ypsilon vs Mini Cooper Electric
Lancia Ypsilon johtaa 7–4
Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Ypsilon 7,4 kW, Mini Cooper Electric 11 kW · Tavaratila — Lancia Ypsilon 309 l, Mini Cooper Electric 210 l · Teho — Lancia Ypsilon 156 hv, Mini Cooper Electric 218 hv.
Lancia Ypsilon
Lancia Ypsilon on hatchback-malli, joka kuuluu B-segmenttiin ja tarjotaan kahdella eri sähkömoottorilla, joilla on erilainen teho ja suorituskyky.
Mini Cooper Electric
Mini Cooper Electric on hatchback, joka kuuluu B-segmenttiin ja tarjoaa kolme eri tehoversiota sekä vaihtoehtoja ajomatkan suhteen.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Ypsilon vs Mini Cooper Electric
Lancia YpsilonElectric
Mini Cooper ElectricSE
Lancia Ypsilon vai Mini Cooper Electric — kumpi voittaa missä
Lancia Ypsilon johtaa 7–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Ypsilon +25 km
- Akku kWhLancia Ypsilon +1,8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmLancia Ypsilon −0,3 kWh/100 km
- Teho hvMini Cooper Electric +62 hv
- 0–100 km/h ↓ sMini Cooper Electric −2,3 s
- Suurin nopeus km/hMini Cooper Electric +20 km/h
- DC-lataus kWLancia Ypsilon +5 kW
- AC-lataus kWMini Cooper Electric +3,6 kW
- Latausaika ↓ minLancia Ypsilon −2 min
- Paino ↓ kgLancia Ypsilon −44 kg
- Tavaratila lLancia Ypsilon +99 l
Tekniset tiedot: Lancia Ypsilon vs Mini Cooper Electric
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia YpsilonElectric | Mini Cooper ElectricSE | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 425 km | 400 km | Lancia +25 km |
| Akku | 51 kWh | 49,2 kWh | Lancia +1,8 kWh |
| Kulutus ↓ | 14,4 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Lancia −0,3 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 100 kW | 95 kW | Lancia +5 kW |
| AC-lataus | 7,4 kW | 11 kW | Mini +3,6 kW |
| Latausaika 10–80% ↓ | 28 min | 30 min | Lancia −2 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 10,6 km/min | 9,3 km/min | Lancia +1,3 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 156 hv | 218 hv | Mini +62 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 9 s | 6,7 s | Mini −2,3 s |
| Suurin nopeus | 150 km/h | 170 km/h | Mini +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1561 kg | 1605 kg | Lancia −44 kg |
| Tavaratila | 309 l | 210 l | Lancia +99 l |
| Pituus | 4080 mm | 3858 mm | Lancia +222 mm |
| Leveys | 1768 mm | 1756 mm | Lancia +12 mm |
| Korkeus | 1440 mm | 1460 mm | Mini +20 mm |
| Akseliväli | 2545 mm | 2526 mm | Lancia +19 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Ypsilon
Mini Cooper Electric
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Ypsilon
Mini Cooper Electric
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B
Lancia Ypsilonvs
Opel Corsa Electric
Lancia Ypsilonvs
Renault 5 E-Tech
Lancia Ypsilonvs
GWM Ora 03
Lancia Ypsilonvs
Volkswagen ID. Polo
Mini Cooper Electricvs
Nissan Micra
Mini Cooper Electricvs
Alpine A290
Mini Cooper Electricvs
GWM Ora 03
Mini Cooper Electricvs
Mini Cooper Electricvs
Renault 5 E-Tech
Mini Cooper Electricvs
Volkswagen ID. PoloUsein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Ypsilon vai Mini Cooper Electric?
Lancia Ypsilon kulkee pidemmälle: 425 km WLTP verrattuna Mini Cooper Electric:n 400 km:iin. Ero on 25 km.
Kumpi on tehokkaampi — Lancia Ypsilon vai Mini Cooper Electric?
Mini Cooper Electric on tehokkaampi: 218 hv verrattuna Lancia Ypsilon:n 156 hv:iin. Ero on 62 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Ypsilon tarjoaa suuremman tavaratilan: 309 l verrattuna Mini Cooper Electric:n 210 l:iin. Ero on 99 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Lancia Ypsilon ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Mini Cooper Electric jopa 95 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 28 ja 30 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.