Lancia Ypsilon vs Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech johtaa 7–1
Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Ypsilon 7,4 kW, Renault 5 E-Tech 11 kW · 0–100 km/h — Lancia Ypsilon 9 s, Renault 5 E-Tech 7,9 s · Paino — Lancia Ypsilon 1561 kg, Renault 5 E-Tech 1449 kg.
Lancia Ypsilon
Lancia Ypsilon on hatchback-malli, joka kuuluu B-segmenttiin ja tarjotaan kahdella eri sähkömoottorilla, joilla on erilainen teho ja suorituskyky.
Renault 5 E-Tech
Renault 5 E-Tech on sähköinen B-segmentin hatchback etuvetoisella voimansiirrolla: teho 95–150 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavalla jopa 430 km ja DC-lataus enintään 100 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Ypsilon vs Renault 5 E-Tech
Lancia YpsilonElectric
Renault 5 E-TechComfort Range 150
Lancia Ypsilon vai Renault 5 E-Tech — kumpi voittaa missä
Renault 5 E-Tech johtaa 7–1
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmRenault 5 E-Tech +5 km
- Akku kWhRenault 5 E-Tech +1 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmRenault 5 E-Tech −0,2 kWh/100 km
- Teho hvLancia Ypsilon +6 hv
- 0–100 km/h ↓ sRenault 5 E-Tech −1,1 s
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWEi eroa
- AC-lataus kWRenault 5 E-Tech +3,6 kW
- Paino ↓ kgRenault 5 E-Tech −112 kg
- Tavaratila lRenault 5 E-Tech +17 l
Tekniset tiedot: Lancia Ypsilon vs Renault 5 E-Tech
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia YpsilonElectric | Renault 5 E-TechComfort Range 150 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 425 km | 430 km | Renault +5 km |
| Akku | 51 kWh | 52 kWh | Renault +1 kWh |
| Kulutus ↓ | 14,4 kWh/100 km | 14,2 kWh/100 km | Renault −0,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 100 kW | 100 kW | Ei eroa |
| AC-lataus | 7,4 kW | 11 kW | Renault +3,6 kW |
| Latausaika ⚠ | 28 min 10–80% | 30 min 15–80% | 2 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 10,6 km/min | 9,3 km/min | Lancia +1,3 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 156 hv | 150 hv | Lancia +6 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 9 s | 7,9 s | Renault −1,1 s |
| Suurin nopeus | 150 km/h | 150 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1561 kg | 1449 kg | Renault −112 kg |
| Tavaratila | 309 l | 326 l | Renault +17 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Renault |
| Pituus | 4080 mm | 3922 mm | Lancia +158 mm |
| Leveys | 1768 mm | 1774 mm | Renault +6 mm |
| Korkeus | 1440 mm | 1498 mm | Renault +58 mm |
| Akseliväli | 2545 mm | 2540 mm | Lancia +5 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Ypsilon
Renault 5 E-Tech
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Ypsilon
Renault 5 E-Tech
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Renault 5 E-Tech — sen 52 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Lancia Ypsilon ei tarjoa tätä 51 kWh akulla.
Kumpi latautuu nopeammin?
Lancia Ypsilon ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Renault 5 E-Tech jopa 100 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.


