Lancia Gamma vs Smart #1
Lancia Gamma johtaa 6–4
Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Smart #1 22 kW · Tavaratila — Lancia Gamma 560 l, Smart #1 323 l · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, Smart #1 440 km.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Smart #1
Smart #1 on sähköinen C-segmentin SUV kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 310–440 km, teho 272–428 hv.
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Smart #1
Lancia GammaLong Range
Smart #1Pro+
Lancia Gamma vai Smart #1 — kumpi voittaa missä
Lancia Gamma johtaa 6–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +301 km
- Akku kWhLancia Gamma +31,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,2 kWh/100 km
- Teho hvSmart #1 +27 hv
- 0–100 km/h ↓ sSmart #1 −1,1 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +10 km/h
- DC-lataus kWLancia Gamma +10 kW
- AC-lataus kWSmart #1 +15 kW
- Paino ↓ kgSmart #1 −315 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +237 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Smart #1
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | Smart #1Pro+ | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 440 km | Lancia +301 km |
| Akku | 97,2 kWh | 66 kWh | Lancia +31,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 16,4 kWh/100 km | Lancia −0,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 150 kW | Lancia +10 kW |
| AC-lataus | 7 kW | 22 kW | Smart +15 kW |
| Latausaika ⚠ | 27 min 20–80% | 30 min 10–80% | 3 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | 10,3 km/min | Lancia +6,2 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 272 hv | Smart +27 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 6,7 s | Smart −1,1 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 180 km/h | Lancia +10 km/h |
| Vetotapa | FWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 1820 kg | Smart −315 kg |
| Tavaratila | 560 l | 323 l | Lancia +237 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4672 mm | 4270 mm | Lancia +402 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1822 mm | Lancia +76 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1636 mm | Lancia +28 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | 2750 mm | Lancia +41 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
Smart #1
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Smart #1
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Smart #1?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Smart #1:n 440 km:iin. Ero on 301 km.
Miten Lancia Gamma:n ja Smart #1:n voimansiirrot eroavat?
Lancia Gamma:ssa on FWD ja 245 hv. Smart #1:ssä on RWD ja 272 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna Smart #1:n 323 l:iin. Ero on 237 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Smart #1 jopa 150 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





