Lancia Gamma vs Mitsubishi Eclipse Cross
Lancia Gamma johtaa 8–2
Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, Mitsubishi Eclipse Cross 22 kW · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, Mitsubishi Eclipse Cross 600 km · Paino — Lancia Gamma 2135 kg, Mitsubishi Eclipse Cross 1842 kg.
Lancia Gamma
Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.
Mitsubishi Eclipse Cross
Mitsubishi Eclipse Cross Long Range on kompakti SUV-malli, jossa on etuvetoinen voimansiirto ja suuri toimintamatka (WLTP-standardin mukaan).
Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs Mitsubishi Eclipse Cross
Lancia GammaLong Range
Mitsubishi Eclipse CrossLong Range 87 kWh FWD
Lancia Gamma vai Mitsubishi Eclipse Cross — kumpi voittaa missä
Lancia Gamma johtaa 8–2
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +141 km
- Akku kWhLancia Gamma +10,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,5 kWh/100 km
- Teho hvLancia Gamma +27 hv
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −0,6 s
- Suurin nopeus km/hLancia Gamma +20 km/h
- DC-lataus kWLancia Gamma +10 kW
- AC-lataus kWMitsubishi Eclipse Cross +15 kW
- Paino ↓ kgMitsubishi Eclipse Cross −293 kg
- Tavaratila lLancia Gamma +15 l
Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs Mitsubishi Eclipse Cross
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Lancia GammaLong Range | Mitsubishi Eclipse CrossLong Range 87 kWh FWD | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 741 km | 600 km | Lancia +141 km |
| Akku | 97,2 kWh | 87 kWh | Lancia +10,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 16,2 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | Lancia −0,5 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 160 kW | 150 kW | Lancia +10 kW |
| AC-lataus | 7 kW | 22 kW | Mitsubishi +15 kW |
| Latausaika ⚠ | 27 min 20–80% | 32 min 10–80% | 5 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 16,5 km/min | 13,1 km/min | Lancia +3,4 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 245 hv | 218 hv | Lancia +27 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 8,4 s | Lancia −0,6 s |
| Suurin nopeus | 190 km/h | 170 km/h | Lancia +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2135 kg | 1842 kg | Mitsubishi −293 kg |
| Tavaratila | 560 l | 545 l | Lancia +15 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4672 mm | 4470 mm | Lancia +202 mm |
| Leveys | 1898 mm | 1864 mm | Lancia +34 mm |
| Korkeus | 1664 mm | 1571 mm | Lancia +93 mm |
| Akseliväli | 2791 mm | — | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Lancia Gamma
Mitsubishi Eclipse Cross
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Lancia Gamma
Mitsubishi Eclipse Cross
Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai Mitsubishi Eclipse Cross?
Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna Mitsubishi Eclipse Cross:n 600 km:iin. Ero on 141 km.
Kumpi latautuu nopeammin?
Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Mitsubishi Eclipse Cross jopa 150 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
Lancia Gamma kuluttaa vähemmän sähköä: 16,2 kWh/100 km verrattuna Mitsubishi Eclipse Cross:n 16,7 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 75 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




