Lancia Gamma vs MG S5 EV

Lancia Gamma johtaa 5–4

Suurimmat erot: AC-lataus — Lancia Gamma 7 kW, MG S5 EV 11 kW · WLTP-toimintamatka — Lancia Gamma 741 km, MG S5 EV 480 km · Akku — Lancia Gamma 97,2 kWh, MG S5 EV 64 kWh.

Lancia Gamma

Lancia Gamma on sähköinen C-segmentin crossover kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 543–741 km, teho 230–350 hevosvoimaa ja lataus DC 160 kW.

MG S5 EV

MG S5 EV on sähköinen SUV-mallin auto (segmentti C), joka tarjoaa kaksi eri takavetovaihtoehtoa, joissa on erilaiset akun kapasiteetit ja moottorin tehot.

Profiili markkinoihin verrattuna: Lancia Gamma vs MG S5 EV

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Lancia Gamma vai MG S5 EV — kumpi voittaa missä

Lancia Gamma johtaa 5–4

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmLancia Gamma +261 km
    Lancia Gamma
    741
    MG S5 EV
    480
  • Akku kWhLancia Gamma +33,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    MG S5 EV
    64
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmMG S5 EV −0,7 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    MG S5 EV
    15,5
  • Teho hvLancia Gamma +14 hv
    Lancia Gamma
    245
    MG S5 EV
    231
  • 0–100 km/h ↓ sMG S5 EV −1,5 s
    Lancia Gamma
    7,8
    MG S5 EV
    6,3
  • Suurin nopeus km/hEi eroa
    Lancia Gamma
    190
    MG S5 EV
    190
  • DC-lataus kWLancia Gamma +21 kW
    Lancia Gamma
    160
    MG S5 EV
    139
  • AC-lataus kWMG S5 EV +4 kW
    Lancia Gamma
    7
    MG S5 EV
    11
  • Paino ↓ kgMG S5 EV −455 kg
    Lancia Gamma
    2135
    MG S5 EV
    1680
  • Tavaratila lLancia Gamma +107 l
    Lancia Gamma
    560
    MG S5 EV
    453

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs MG S5 EV

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Lancia Gamma vs MG S5 EV
Tärkeimmät parametrit Lancia Gamma
Long Range
MG S5 EV
Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka741 km480 kmLancia +261 km
Akku97,2 kWh64 kWhLancia +33,2 kWh
Kulutus ↓16,2 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmMG −0,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus160 kW139 kWLancia +21 kW
AC-lataus7 kW11 kWMG +4 kW
Latausaika ⚠27 min 20–80%28 min 10–80%1 min
Toimintamatka per latausminuutti16,5 km/min12 km/minLancia +4,5 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho245 hv231 hvLancia +14 hv
0–100 km/h ↓7,8 s6,3 sMG −1,5 s
Suurin nopeus190 km/h190 km/hEi eroa
VetotapaFWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2135 kg1680 kgMG −455 kg
Tavaratila560 l453 lLancia +107 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4672 mm4476 mmLancia +196 mm
Leveys1898 mm1849 mmLancia +49 mm
Korkeus1664 mm1621 mmLancia +43 mm
Akseliväli2791 mm2730 mmLancia +61 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Lancia Gamma

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

MG S5 EV

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Lancia Gamma

MG S5 EV

Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Lancia Gamma vai MG S5 EV?

Lancia Gamma kulkee pidemmälle: 741 km WLTP verrattuna MG S5 EV:n 480 km:iin. Ero on 261 km.

Miten Lancia Gamma:n ja MG S5 EV:n voimansiirrot eroavat?

Lancia Gamma:ssa on FWD ja 245 hv. MG S5 EV:ssä on RWD ja 231 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Lancia Gamma tarjoaa suuremman tavaratilan: 560 l verrattuna MG S5 EV:n 453 l:iin. Ero on 107 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Lancia Gamma ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, MG S5 EV jopa 139 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.