Geely EX5 vs Škoda Elroq

Škoda Elroq johtaa 5–2

Suurimmat erot: Teho — Geely EX5 217 hv, Škoda Elroq 299 hv · WLTP-toimintamatka — Geely EX5 451 km, Škoda Elroq 576 km · DC-lataus — Geely EX5 135 kW, Škoda Elroq 165 kW.

Geely EX5

Geely EX5 on c-segmentin crossover-malli, joka tarjoaa kaksi eri akkuvaihtoehtoa, joiden toimintamatka on enintään 451 kilometriä, sekä etuvetoinen voimansiirto.

Škoda Elroq

Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: Geely EX5 vs Škoda Elroq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Geely EX5 vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä

Škoda Elroq johtaa 5–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmŠkoda Elroq +125 km
    Geely EX5
    451
    Škoda Elroq
    576
  • Akku kWhŠkoda Elroq +8,6 kWh
    Geely EX5
    68,39
    Škoda Elroq
    77
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmGeely EX5 −0,3 kWh/100 km
    Geely EX5
    15,2
    Škoda Elroq
    15,5
  • Teho hvŠkoda Elroq +82 hv
    Geely EX5
    217
    Škoda Elroq
    299
  • 0–100 km/h ↓ sEi tietoja
    Geely EX5
    —
    Škoda Elroq
    6,2
  • Suurin nopeus km/hEi tietoja
    Geely EX5
    —
    Škoda Elroq
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Elroq +30 kW
    Geely EX5
    135
    Škoda Elroq
    165
  • AC-lataus kWEi eroa
    Geely EX5
    11
    Škoda Elroq
    11
  • Paino ↓ kgGeely EX5 −317 kg
    Geely EX5
    1815
    Škoda Elroq
    2132
  • Tavaratila lŠkoda Elroq +9 l
    Geely EX5
    461
    Škoda Elroq
    470

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Geely EX5 vs Škoda Elroq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Geely EX5 vs Škoda Elroq
Tärkeimmät parametrit Geely EX5
Ultra
Škoda Elroq
85x
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka451 km576 kmŠkoda +125 km
Akku68,39 kWh77 kWhŠkoda +8,6 kWh
Kulutus ↓15,2 kWh/100 km15,5 kWh/100 kmGeely −0,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus135 kW165 kWŠkoda +30 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠20 min 30–80%29 min 10–80%9 min
Toimintamatka per latausminuutti11,3 km/min13,9 km/minŠkoda +2,6 km/min
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho217 hv299 hvŠkoda +82 hv
0–100 km/h ↓—6,2 s—
Suurin nopeus—180 km/h—
VetotapaFWDAWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1815 kg2132 kgGeely −317 kg
Tavaratila461 l470 lŠkoda +9 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4615 mm4488 mmGeely +127 mm
Leveys1901 mm1884 mmGeely +17 mm
Korkeus1670 mm1620 mmGeely +50 mm
Akseliväli2750 mm2766 mmŠkoda +16 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Geely EX5

Kustannus per 100 km4,56
Kuukaudessa57
Vuodessa684

Škoda Elroq

Kustannus per 100 km4,65
Kuukaudessa58
Vuodessa697

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Geely EX5

Škoda Elroq

Muita vertailuja tässä luokassa: Crossover / SUV, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Geely EX5 vai Škoda Elroq?

Škoda Elroq kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna Geely EX5:n 451 km:iin. Ero on 125 km.

Miten Geely EX5:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?

Geely EX5:ssa on FWD ja 217 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.

Kumpi on tehokkaampi — Geely EX5 vai Škoda Elroq?

Škoda Elroq on tehokkaampi: 299 hv verrattuna Geely EX5:n 217 hv:iin. Ero on 82 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

Geely EX5 ottaa vastaan jopa 135 kW DC-tehoa, Škoda Elroq jopa 165 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.