Ford Mustang Mach-E vs Nissan Ariya
Ford Mustang Mach-E johtaa 7–1
Suurimmat erot: Kulutus — Ford Mustang Mach-E 14,3 kWh/100 km, Nissan Ariya 18,1 kWh/100 km · 0–100 km/h — Ford Mustang Mach-E 6,1 s, Nissan Ariya 7,6 s · Teho — Ford Mustang Mach-E 276 hv, Nissan Ariya 238 hv.
Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E on D-segmentin SUV, mallivuonna 2026 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 470–615 km, teho 268–487 hv.
Nissan Ariya
Nissan Ariya on D-segmentin crossover viidessä variantissa: WLTP-toimintamatka 403–533 km, teho 214–435 hv.
Profiili markkinoihin verrattuna: Ford Mustang Mach-E vs Nissan Ariya
Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · mallivuosi 2026
Nissan Ariya87 kWh
Ford Mustang Mach-E vai Nissan Ariya — kumpi voittaa missä
Ford Mustang Mach-E johtaa 7–1
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmFord Mustang Mach-E +82 km
- Akku kWhFord Mustang Mach-E +1 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −3,8 kWh/100 km
- Teho hvFord Mustang Mach-E +38 hv
- 0–100 km/h ↓ sFord Mustang Mach-E −1,5 s
- Suurin nopeus km/hFord Mustang Mach-E +20 km/h
- DC-lataus kWFord Mustang Mach-E +20 kW
- AC-lataus kWEi tietoja
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgNissan Ariya −27 kg
- Tavaratila lEi tietoja
Tekniset tiedot: Ford Mustang Mach-E vs Nissan Ariya
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · mallivuosi 2026 | Nissan Ariya87 kWh | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 615 km | 533 km | Ford +82 km |
| Akku | 88 kWh | 87 kWh | Ford +1 kWh |
| Kulutus ↓ | 14,3 kWh/100 km | 18,1 kWh/100 km | Ford −3,8 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 150 kW | 130 kW | Ford +20 kW |
| AC-lataus | — | 22 kW | — |
| Latausaika 20–80% ↓ | — | 30 min | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | — | 10,7 km/min | — |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 276 hv | 238 hv | Ford +38 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 7,6 s | Ford −1,5 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 160 km/h | Ford +20 km/h |
| Vetotapa | RWD | FWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2086 kg | 2059 kg | Nissan −27 kg |
| Tavaratila | — | 466 l | — |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Nissan |
| Pituus | — | 4595 mm | — |
| Leveys | — | 1850 mm | — |
| Korkeus | — | 1650 mm | — |
| Akseliväli | — | 2775 mm | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Ford Mustang Mach-E
Nissan Ariya
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Ford Mustang Mach-E
Nissan Ariya
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Ford Mustang Mach-E vai Nissan Ariya?
Ford Mustang Mach-E kulkee pidemmälle: 615 km WLTP verrattuna Nissan Ariya:n 533 km:iin. Ero on 82 km.
Miten Ford Mustang Mach-E:n ja Nissan Ariya:n voimansiirrot eroavat?
Ford Mustang Mach-E:ssa on RWD ja 276 hv. Nissan Ariya:ssä on FWD ja 238 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Nissan Ariya — sen 87 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Ford Mustang Mach-E ei tarjoa tätä 88 kWh akulla.
Kumpi latautuu nopeammin?
Ford Mustang Mach-E ottaa vastaan jopa 150 kW DC-tehoa, Nissan Ariya jopa 130 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





