BMW iX4 vs Ford Mustang Mach-E

BMW iX4 johtaa 6–2

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Ford Mustang Mach-E 150 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Ford Mustang Mach-E 276 hv · WLTP-toimintamatka — BMW iX4 828 km, Ford Mustang Mach-E 615 km.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Ford Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach-E on D-segmentin SUV, mallivuonna 2026 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 470–615 km, teho 268–487 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Ford Mustang Mach-E

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Ford Mustang Mach-E — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 6–2

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +213 km
    BMW iX4
    828
    Ford Mustang Mach-E
    615
  • Akku kWhBMW iX4 +20,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Ford Mustang Mach-E
    88
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −1,4 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Ford Mustang Mach-E
    14,3
  • Teho hvBMW iX4 +193 hv
    BMW iX4
    469
    Ford Mustang Mach-E
    276
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,2 s
    BMW iX4
    4,9
    Ford Mustang Mach-E
    6,1
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Ford Mustang Mach-E
    180
  • DC-lataus kWBMW iX4 +250 kW
    BMW iX4
    400
    Ford Mustang Mach-E
    150
  • AC-lataus kWEi tietoja
    BMW iX4
    11
    Ford Mustang Mach-E
    —
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    BMW iX4
    21
    Ford Mustang Mach-E
    —
  • Paino ↓ kgFord Mustang Mach-E −219 kg
    BMW iX4
    2305
    Ford Mustang Mach-E
    2086
  • Tavaratila lEi tietoja
    BMW iX4
    490
    Ford Mustang Mach-E
    —

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Ford Mustang Mach-E

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Ford Mustang Mach-E
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Ford Mustang Mach-E
Extended Range RWD · mallivuosi 2026
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km615 kmBMW +213 km
Akku108,7 kWh88 kWhBMW +20,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km14,3 kWh/100 kmFord −1,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW150 kWBMW +250 kW
AC-lataus11 kW——
Latausaika 10–80% ↓21 min——
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min——
Jännite800 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv276 hvBMW +193 hv
0–100 km/h ↓4,9 s6,1 sBMW −1,2 s
Suurin nopeus210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2086 kgFord −219 kg
Tavaratila490 l——
V2L (ulkoinen virta)KylläEivain BMW
Pituus4782 mm——
Leveys1895 mm——
Korkeus1595 mm——
Akseliväli2897 mm——

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Ford Mustang Mach-E

Kustannus per 100 km4,29
Kuukaudessa54
Vuodessa644

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Ford Mustang Mach-E

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Ford Mustang Mach-E?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Ford Mustang Mach-E:n 615 km:iin. Ero on 213 km.

Miten BMW iX4:n ja Ford Mustang Mach-E:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Ford Mustang Mach-E:ssä on RWD ja 276 hv.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BMW iX4 — sen 108,7 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Ford Mustang Mach-E ei tarjoa tätä 88 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Ford Mustang Mach-E?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Ford Mustang Mach-E:n 276 hv:iin. Ero on 193 hv.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.