BMW iX4 vs Nissan Ariya

BMW iX4 johtaa 8–2

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Nissan Ariya 130 kW · AC-lataus — BMW iX4 11 kW, Nissan Ariya 22 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Nissan Ariya 238 hv.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Nissan Ariya

Nissan Ariya on D-segmentin crossover viidessä variantissa: WLTP-toimintamatka 403–533 km, teho 214–435 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Nissan Ariya

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Nissan Ariya — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 8–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +295 km
    BMW iX4
    828
    Nissan Ariya
    533
  • Akku kWhBMW iX4 +21,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Nissan Ariya
    87
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,4 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Nissan Ariya
    18,1
  • Teho hvBMW iX4 +231 hv
    BMW iX4
    469
    Nissan Ariya
    238
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,7 s
    BMW iX4
    4,9
    Nissan Ariya
    7,6
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +50 km/h
    BMW iX4
    210
    Nissan Ariya
    160
  • DC-lataus kWBMW iX4 +270 kW
    BMW iX4
    400
    Nissan Ariya
    130
  • AC-lataus kWNissan Ariya +11 kW
    BMW iX4
    11
    Nissan Ariya
    22
  • Paino ↓ kgNissan Ariya −246 kg
    BMW iX4
    2305
    Nissan Ariya
    2059
  • Tavaratila lBMW iX4 +24 l
    BMW iX4
    490
    Nissan Ariya
    466

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Nissan Ariya

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Nissan Ariya
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Nissan Ariya
87 kWh
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km533 kmBMW +295 km
Akku108,7 kWh87 kWhBMW +21,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km18,1 kWh/100 kmBMW −2,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW130 kWBMW +270 kW
AC-lataus11 kW22 kWNissan +11 kW
Latausaika ⚠21 min 10–80%30 min 20–80%9 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min10,7 km/minBMW +16,9 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv238 hvBMW +231 hv
0–100 km/h ↓4,9 s7,6 sBMW −2,7 s
Suurin nopeus210 km/h160 km/hBMW +50 km/h
VetotapaAWDFWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2059 kgNissan −246 kg
Tavaratila490 l466 lBMW +24 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4595 mmBMW +187 mm
Leveys1895 mm1850 mmBMW +45 mm
Korkeus1595 mm1650 mmNissan +55 mm
Akseliväli2897 mm2775 mmBMW +122 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Nissan Ariya

Kustannus per 100 km5,43
Kuukaudessa68
Vuodessa815

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Nissan Ariya

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Nissan Ariya?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Nissan Ariya:n 533 km:iin. Ero on 295 km.

Miten BMW iX4:n ja Nissan Ariya:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Nissan Ariya:ssä on FWD ja 238 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Nissan Ariya?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Nissan Ariya:n 238 hv:iin. Ero on 231 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Nissan Ariya jopa 130 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.