Citroën ë-C3 Aircross vs Jaecoo 5 EV

Jaecoo 5 EV johtaa 8–1

Suurimmat erot: Teho — Citroën ë-C3 Aircross 113 hv, Jaecoo 5 EV 211 hv · 0–100 km/h — Citroën ë-C3 Aircross 11 s, Jaecoo 5 EV 7,7 s · Suurin nopeus — Citroën ë-C3 Aircross 132 km/h, Jaecoo 5 EV 175 km/h.

Citroën ë-C3 Aircross

Citroën ë-C3 Aircross on sähköinen SUV B-luokassa, ja se tarjoaa kaksi eri akkuvaihtoehtoa, joilla on erilainen toimintamatka WLTP-standardin mukaan.

Jaecoo 5 EV

Jaecoo 5 EV on B-segmentin SUV, jossa on etuveto ja WLTP-toimintamatka 402 km.

Profiili markkinoihin verrattuna: Citroën ë-C3 Aircross vs Jaecoo 5 EV

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Citroën ë-C3 Aircross vai Jaecoo 5 EV — kumpi voittaa missä

Jaecoo 5 EV johtaa 8–1

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmJaecoo 5 EV +1 km
    Citroën ë-C3 Aircross
    401
    Jaecoo 5 EV
    402
  • Akku kWhJaecoo 5 EV +7 kWh
    Citroën ë-C3 Aircross
    54
    Jaecoo 5 EV
    61
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmJaecoo 5 EV −1,8 kWh/100 km
    Citroën ë-C3 Aircross
    15,7
    Jaecoo 5 EV
    13,9
  • Teho hvJaecoo 5 EV +98 hv
    Citroën ë-C3 Aircross
    113
    Jaecoo 5 EV
    211
  • 0–100 km/h ↓ sJaecoo 5 EV −3,3 s
    Citroën ë-C3 Aircross
    11
    Jaecoo 5 EV
    7,7
  • Suurin nopeus km/hJaecoo 5 EV +43 km/h
    Citroën ë-C3 Aircross
    132
    Jaecoo 5 EV
    175
  • DC-lataus kWJaecoo 5 EV +30 kW
    Citroën ë-C3 Aircross
    100
    Jaecoo 5 EV
    130
  • AC-lataus kWEi eroa
    Citroën ë-C3 Aircross
    11
    Jaecoo 5 EV
    11
  • Paino ↓ kgCitroën ë-C3 Aircross −254 kg
    Citroën ë-C3 Aircross
    1531
    Jaecoo 5 EV
    1785
  • Tavaratila lJaecoo 5 EV +20 l
    Citroën ë-C3 Aircross
    460
    Jaecoo 5 EV
    480

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Citroën ë-C3 Aircross vs Jaecoo 5 EV

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Citroën ë-C3 Aircross vs Jaecoo 5 EV
Tärkeimmät parametrit Citroën ë-C3 Aircross
54 kWh Extended Range
Jaecoo 5 EV
Electric
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka401 km402 kmJaecoo +1 km
Akku54 kWh61 kWhJaecoo +7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km13,9 kWh/100 kmJaecoo −1,8 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus100 kW130 kWJaecoo +30 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠26 min 20–80%34 min 10–80%8 min
Toimintamatka per latausminuutti9,3 km/min8,3 km/minCitroën +1 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho113 hv211 hvJaecoo +98 hv
0–100 km/h ↓11 s7,7 sJaecoo −3,3 s
Suurin nopeus132 km/h175 km/hJaecoo +43 km/h
VetotapaFWDFWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓1531 kg1785 kgCitroën −254 kg
Tavaratila460 l480 lJaecoo +20 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4395 mm4380 mmCitroën +15 mm
Leveys1795 mm1860 mmJaecoo +65 mm
Korkeus1660 mm1650 mmCitroën +10 mm
Akseliväli2671 mm2620 mmCitroën +51 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Citroën ë-C3 Aircross

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Jaecoo 5 EV

Kustannus per 100 km4,17
Kuukaudessa52
Vuodessa626

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Citroën ë-C3 Aircross

Jaecoo 5 EV

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti B

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi on tehokkaampi — Citroën ë-C3 Aircross vai Jaecoo 5 EV?

Jaecoo 5 EV on tehokkaampi: 211 hv verrattuna Citroën ë-C3 Aircross:n 113 hv:iin. Ero on 98 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

Citroën ë-C3 Aircross ottaa vastaan jopa 100 kW DC-tehoa, Jaecoo 5 EV jopa 130 kW.

Kumpi on halvempi käyttää?

Jaecoo 5 EV kuluttaa vähemmän sähköä: 13,9 kWh/100 km verrattuna Citroën ë-C3 Aircross:n 15,7 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 270 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.