Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq johtaa 5–4
Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — Changan Deepal S05 23 min, Škoda Elroq 29 min · DC-lataus — Changan Deepal S05 200 kW, Škoda Elroq 165 kW · 0–100 km/h — Changan Deepal S05 7,5 s, Škoda Elroq 6,2 s.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 on C-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kahdessa variantissa: RWD Max, jonka WLTP-toimintamatka on 488 km, ja AWD Max, jonka teho on 435 hv.
Škoda Elroq
Škoda Elroq on sähköinen C-segmentin SUV takaveto- tai nelivetoversiona: teho 190–340 hevosvoimaa, toimintamatka WLTP-mittaustavan mukaan jopa 576 km ja DC-lataus enintään 165 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
- Changan Deepal S05RWD Max
Škoda Elroq85x
Changan Deepal S05 vai Škoda Elroq — kumpi voittaa missä
Škoda Elroq johtaa 5–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmŠkoda Elroq +88 km
- Akku kWhŠkoda Elroq +8,2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,4 kWh/100 km
- Teho hvŠkoda Elroq +27 hv
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,3 s
- Suurin nopeus km/hEi eroa
- DC-lataus kWChangan Deepal S05 +35 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minChangan Deepal S05 −6 min
- Paino ↓ kgChangan Deepal S05 −192 kg
- Tavaratila lChangan Deepal S05 +22 l
Tekniset tiedot: Changan Deepal S05 vs Škoda Elroq
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Changan Deepal S05 RWD Max | Škoda Elroq85x | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 488 km | 576 km | Škoda +88 km |
| Akku | 68,8 kWh | 77 kWh | Škoda +8,2 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,9 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −0,4 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 200 kW | 165 kW | Changan +35 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | 23 min | 29 min | Changan −6 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 14,9 km/min | 13,9 km/min | Changan +1 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 272 hv | 299 hv | Škoda +27 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 7,5 s | 6,2 s | Škoda −1,3 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 180 km/h | Ei eroa |
| Vetotapa | RWD | AWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1940 kg | 2132 kg | Changan −192 kg |
| Tavaratila | 492 l | 470 l | Changan +22 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4598 mm | 4488 mm | Changan +110 mm |
| Leveys | 1900 mm | 1884 mm | Changan +16 mm |
| Korkeus | 1600 mm | 1620 mm | Škoda +20 mm |
| Akseliväli | 2880 mm | 2766 mm | Changan +114 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Changan Deepal S05
Škoda Elroq
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Changan Deepal S05 vai Škoda Elroq?
Škoda Elroq kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna Changan Deepal S05:n 488 km:iin. Ero on 88 km.
Miten Changan Deepal S05:n ja Škoda Elroq:n voimansiirrot eroavat?
Changan Deepal S05:ssa on RWD ja 272 hv. Škoda Elroq:ssä on AWD ja 299 hv.
Kumpi latautuu nopeammin?
Changan Deepal S05 ottaa vastaan jopa 200 kW DC-tehoa, Škoda Elroq jopa 165 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 23 ja 29 minuuttia.
Kumpi on halvempi käyttää?
Škoda Elroq kuluttaa vähemmän sähköä: 15,5 kWh/100 km verrattuna Changan Deepal S05:n 15,9 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 60 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




