BMW i5 vs Porsche Taycan

Porsche Taycan johtaa 7–3

Suurimmat erot: Latausaika 10–80% — BMW i5 30 min, Porsche Taycan 18 min · DC-lataus — BMW i5 205 kW, Porsche Taycan 320 kW · Teho — BMW i5 340 hv, Porsche Taycan 435 hv.

BMW i5

BMW i5 on sedan-malli, joka kuuluu E-segmenttiin ja tarjoaa kolme eri tehoversiota, joiden moottoriteho vaihtelee 340 hevosvoimasta 601 hevosvoimaan.

Porsche Taycan

Porsche Taycan on sedan E-segmentissä: mallivuoden 2027 autoa tarjotaan 11 versiona, WLTP-toimintamatka on 555 km:stä 700 km:iin, teho 408 hv:stä 789 hv:iin ja DC-lataus enintään 320 kW.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW i5 vs Porsche Taycan

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW i5 vai Porsche Taycan — kumpi voittaa missä

Porsche Taycan johtaa 7–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPorsche Taycan +73 km
    BMW i5
    627
    Porsche Taycan
    700
  • Akku kWhPorsche Taycan +15,8 kWh
    BMW i5
    81,2
    Porsche Taycan
    97
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW i5 −1,7 kWh/100 km
    BMW i5
    14,7
    Porsche Taycan
    16,4
  • Teho hvPorsche Taycan +95 hv
    BMW i5
    340
    Porsche Taycan
    435
  • 0–100 km/h ↓ sPorsche Taycan −1,2 s
    BMW i5
    6
    Porsche Taycan
    4,8
  • Suurin nopeus km/hPorsche Taycan +37 km/h
    BMW i5
    193
    Porsche Taycan
    230
  • DC-lataus kWPorsche Taycan +115 kW
    BMW i5
    205
    Porsche Taycan
    320
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW i5
    11
    Porsche Taycan
    11
  • Latausaika ↓ minPorsche Taycan −12 min
    BMW i5
    30
    Porsche Taycan
    18
  • Paino ↓ kgBMW i5 −35 kg
    BMW i5
    2135
    Porsche Taycan
    2170
  • Tavaratila lBMW i5 +83 l
    BMW i5
    490
    Porsche Taycan
    407

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW i5 vs Porsche Taycan

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW i5 vs Porsche Taycan
Tärkeimmät parametrit BMW i5
eDrive40
Porsche Taycan
Performance Battery Plus · mallivuosi 2027
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka627 km700 kmPorsche +73 km
Akku81,2 kWh97 kWhPorsche +15,8 kWh
Kulutus ↓14,7 kWh/100 km16,4 kWh/100 kmBMW −1,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus205 kW320 kWPorsche +115 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓30 min18 minPorsche −12 min
Toimintamatka per latausminuutti14,6 km/min27,2 km/minPorsche +12,6 km/min
Jännite400 V800 VPorsche +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho340 hv435 hvPorsche +95 hv
0–100 km/h ↓6 s4,8 sPorsche −1,2 s
Suurin nopeus193 km/h230 km/hPorsche +37 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2135 kg2170 kgBMW −35 kg
Tavaratila490 l407 lBMW +83 l
Pituus5060 mm4963 mmBMW +97 mm
Leveys1900 mm1966 mmPorsche +66 mm
Korkeus1515 mm1379 mmBMW +136 mm
Akseliväli2995 mm2900 mmBMW +95 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW i5

Kustannus per 100 km4,41
Kuukaudessa55
Vuodessa661

Porsche Taycan

Kustannus per 100 km4,92
Kuukaudessa61
Vuodessa738

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW i5

Porsche Taycan

Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti E

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW i5 vai Porsche Taycan?

Porsche Taycan kulkee pidemmälle: 700 km WLTP verrattuna BMW i5:n 627 km:iin. Ero on 73 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BMW i5 tarjoaa suuremman tavaratilan: 490 l verrattuna Porsche Taycan:n 407 l:iin. Ero on 83 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW i5 ottaa vastaan jopa 205 kW DC-tehoa, Porsche Taycan jopa 320 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 18 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

BMW i5 kuluttaa vähemmän sähköä: 14,7 kWh/100 km verrattuna Porsche Taycan:n 16,4 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 255 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.