BMW i4 vs Togg T10F

BMW i4 johtaa 7–2

Suurimmat erot: Teho — BMW i4 340 hv, Togg T10F 218 hv · 0–100 km/h — BMW i4 5,7 s, Togg T10F 7,5 s · DC-lataus — BMW i4 205 kW, Togg T10F 180 kW.

BMW i4

BMW i4 on D-segmentin sedan viidessä variantissa: WLTP-toimintamatka 514–613 km, teho 286–601 hv.

Togg T10F

Togg T10F on D-segmentin sedan, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 335–610 km, teho 218–435 hv.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW i4 vs Togg T10F

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW i4 vai Togg T10F — kumpi voittaa missä

BMW i4 johtaa 7–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW i4 +3 km
    BMW i4
    613
    Togg T10F
    610
  • Akku kWhTogg T10F +7,2 kWh
    BMW i4
    81,3
    Togg T10F
    88,5
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW i4 −2 kWh/100 km
    BMW i4
    15,4
    Togg T10F
    17,4
  • Teho hvBMW i4 +122 hv
    BMW i4
    340
    Togg T10F
    218
  • 0–100 km/h ↓ sBMW i4 −1,8 s
    BMW i4
    5,7
    Togg T10F
    7,5
  • Suurin nopeus km/hBMW i4 +18 km/h
    BMW i4
    190
    Togg T10F
    172
  • DC-lataus kWBMW i4 +25 kW
    BMW i4
    205
    Togg T10F
    180
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW i4
    11
    Togg T10F
    11
  • Paino ↓ kgBMW i4 −29 kg
    BMW i4
    2050
    Togg T10F
    2079
  • Tavaratila lTogg T10F +35 l
    BMW i4
    470
    Togg T10F
    505

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW i4 vs Togg T10F

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW i4 vs Togg T10F
Tärkeimmät parametrit BMW i4
eDrive40
Togg T10F
V1 RWD Long Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka613 km610 kmBMW +3 km
Akku81,3 kWh88,5 kWhTogg +7,2 kWh
Kulutus ↓15,4 kWh/100 km17,4 kWh/100 kmBMW −2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus205 kW180 kWBMW +25 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠30 min 10–80%28 min 20–80%2 min
Toimintamatka per latausminuutti14,3 km/min13,1 km/minBMW +1,2 km/min
Jännite400 V——
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho340 hv218 hvBMW +122 hv
0–100 km/h ↓5,7 s7,5 sBMW −1,8 s
Suurin nopeus190 km/h172 km/hBMW +18 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2050 kg2079 kgBMW −29 kg
Tavaratila470 l505 lTogg +35 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain Togg
Pituus4783 mm4830 mmTogg +47 mm
Leveys1852 mm1881 mmTogg +29 mm
Korkeus1448 mm1553 mmTogg +105 mm
Akseliväli2856 mm2890 mmTogg +34 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW i4

Kustannus per 100 km4,62
Kuukaudessa58
Vuodessa693

Togg T10F

Kustannus per 100 km5,22
Kuukaudessa65
Vuodessa783

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW i4

Togg T10F

Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Miksi mallissa Togg T10F on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa BMW i4?

Togg T10F sisältää 88,5 kWh ja kulkee 610 km, kun taas BMW i4:ssa on 81,3 kWh akku ja se kulkee 613 km. Energiankulutus ratkaisee: 17,4 vs. 15,4 kWh/100 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain Togg T10F — sen 88,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW i4 ei tarjoa tätä 81,3 kWh akulla.

Kumpi on tehokkaampi — BMW i4 vai Togg T10F?

BMW i4 on tehokkaampi: 340 hv verrattuna Togg T10F:n 218 hv:iin. Ero on 122 hv.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW i4 ottaa vastaan jopa 205 kW DC-tehoa, Togg T10F jopa 180 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.