BMW i4 vs BYD Seal

BMW i4 johtaa 8–2

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW i4 205 kW, BYD Seal 150 kW · Latausaika 10–80% — BMW i4 30 min, BYD Seal 37 min · Teho — BMW i4 340 hv, BYD Seal 313 hv.

BMW i4

BMW i4 on D-segmentin sedan viidessä variantissa: WLTP-toimintamatka 514–613 km, teho 286–601 hv.

BYD Seal

BYD Seal on D-segmentin sedan kolmessa variantissa: 231 hv ja 460 km WLTP-toimintamatkaa tarjoavasta versiosta 530 hv:n nelivetoversioon.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW i4 vs BYD Seal

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW i4 vai BYD Seal — kumpi voittaa missä

BMW i4 johtaa 8–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW i4 +43 km
    BMW i4
    613
    BYD Seal
    570
  • Akku kWhBYD Seal +1,2 kWh
    BMW i4
    81,3
    BYD Seal
    82,5
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW i4 −1,2 kWh/100 km
    BMW i4
    15,4
    BYD Seal
    16,6
  • Teho hvBMW i4 +27 hv
    BMW i4
    340
    BYD Seal
    313
  • 0–100 km/h ↓ sBMW i4 −0,2 s
    BMW i4
    5,7
    BYD Seal
    5,9
  • Suurin nopeus km/hBMW i4 +10 km/h
    BMW i4
    190
    BYD Seal
    180
  • DC-lataus kWBMW i4 +55 kW
    BMW i4
    205
    BYD Seal
    150
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW i4
    11
    BYD Seal
    11
  • Latausaika ↓ minBMW i4 −7 min
    BMW i4
    30
    BYD Seal
    37
  • Paino ↓ kgBMW i4 −5 kg
    BMW i4
    2050
    BYD Seal
    2055
  • Tavaratila lBYD Seal +15 l
    BMW i4
    470
    BYD Seal
    485

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW i4 vs BYD Seal

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW i4 vs BYD Seal
Tärkeimmät parametrit BMW i4
eDrive40
BYD Seal
Design RWD
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka613 km570 kmBMW +43 km
Akku81,3 kWh82,5 kWhBYD +1,2 kWh
Kulutus ↓15,4 kWh/100 km16,6 kWh/100 kmBMW −1,2 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus205 kW150 kWBMW +55 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓30 min37 minBMW −7 min
Toimintamatka per latausminuutti14,3 km/min10,8 km/minBMW +3,5 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho340 hv313 hvBMW +27 hv
0–100 km/h ↓5,7 s5,9 sBMW −0,2 s
Suurin nopeus190 km/h180 km/hBMW +10 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2050 kg2055 kgBMW −5 kg
Tavaratila470 l485 lBYD +15 l
V2L (ulkoinen virta)EiKyllävain BYD
Pituus4783 mm4800 mmBYD +17 mm
Leveys1852 mm1875 mmBYD +23 mm
Korkeus1448 mm1460 mmBYD +12 mm
Akseliväli2856 mm2920 mmBYD +64 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW i4

Kustannus per 100 km4,62
Kuukaudessa58
Vuodessa693

BYD Seal

Kustannus per 100 km4,98
Kuukaudessa62
Vuodessa747

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW i4

BYD Seal

Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW i4 vai BYD Seal?

BMW i4 kulkee pidemmälle: 613 km WLTP verrattuna BYD Seal:n 570 km:iin. Ero on 43 km.

Miksi mallissa BYD Seal on suurempi akku mutta lyhyempi toimintamatka kuin mallissa BMW i4?

BYD Seal sisältää 82,5 kWh ja kulkee 570 km, kun taas BMW i4:ssa on 81,3 kWh akku ja se kulkee 613 km. Energiankulutus ratkaisee: 16,6 vs. 15,4 kWh/100 km.

Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?

Vain BYD Seal — sen 82,5 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. BMW i4 ei tarjoa tätä 81,3 kWh akulla.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW i4 ottaa vastaan jopa 205 kW DC-tehoa, BYD Seal jopa 150 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 37 minuuttia.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.