BMW i4 vs Polestar 2

Polestar 2 johtaa 6–3

Suurimmat erot: Tavaratila — BMW i4 470 l, Polestar 2 405 l · Teho — BMW i4 340 hv, Polestar 2 299 hv · 0–100 km/h — BMW i4 5,7 s, Polestar 2 6,2 s.

BMW i4

BMW i4 on D-segmentin sedan viidessä variantissa: WLTP-toimintamatka 514–613 km, teho 286–601 hv.

Polestar 2

Polestar 2 on D-luokan sedan, joka on saatavana yhden akselin vedolla tai nelivetoisena ja jonka toimintamatka ylittää 590 kilometriä.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW i4 vs Polestar 2

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW i4 vai Polestar 2 — kumpi voittaa missä

Polestar 2 johtaa 6–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPolestar 2 +46 km
    BMW i4
    613
    Polestar 2
    659
  • Akku kWhPolestar 2 +0,7 kWh
    BMW i4
    81,3
    Polestar 2
    82
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmPolestar 2 −0,6 kWh/100 km
    BMW i4
    15,4
    Polestar 2
    14,8
  • Teho hvBMW i4 +41 hv
    BMW i4
    340
    Polestar 2
    299
  • 0–100 km/h ↓ sBMW i4 −0,5 s
    BMW i4
    5,7
    Polestar 2
    6,2
  • Suurin nopeus km/hPolestar 2 +15 km/h
    BMW i4
    190
    Polestar 2
    205
  • DC-lataus kWEi eroa
    BMW i4
    205
    Polestar 2
    205
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW i4
    11
    Polestar 2
    11
  • Latausaika ↓ minPolestar 2 −2 min
    BMW i4
    30
    Polestar 2
    28
  • Paino ↓ kgPolestar 2 −116 kg
    BMW i4
    2050
    Polestar 2
    1934
  • Tavaratila lBMW i4 +65 l
    BMW i4
    470
    Polestar 2
    405

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW i4 vs Polestar 2

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW i4 vs Polestar 2
Tärkeimmät parametrit BMW i4
eDrive40
Polestar 2
Long Range Single Motor
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka613 km659 kmPolestar +46 km
Akku81,3 kWh82 kWhPolestar +0,7 kWh
Kulutus ↓15,4 kWh/100 km14,8 kWh/100 kmPolestar −0,6 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus205 kW205 kWEi eroa
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓30 min28 minPolestar −2 min
Toimintamatka per latausminuutti14,3 km/min16,5 km/minPolestar +2,2 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho340 hv299 hvBMW +41 hv
0–100 km/h ↓5,7 s6,2 sBMW −0,5 s
Suurin nopeus190 km/h205 km/hPolestar +15 km/h
VetotapaRWDRWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2050 kg1934 kgPolestar −116 kg
Tavaratila470 l405 lBMW +65 l
Pituus4783 mm4606 mmBMW +177 mm
Leveys1852 mm1859 mmPolestar +7 mm
Korkeus1448 mm1479 mmPolestar +31 mm
Akseliväli2856 mm2735 mmBMW +121 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW i4

Kustannus per 100 km4,62
Kuukaudessa58
Vuodessa693

Polestar 2

Kustannus per 100 km4,44
Kuukaudessa56
Vuodessa666

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW i4

Polestar 2

Muita vertailuja tässä luokassa: Sedan, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW i4 vai Polestar 2?

Polestar 2 kulkee pidemmälle: 659 km WLTP verrattuna BMW i4:n 613 km:iin. Ero on 46 km.

Kummassa on suurempi tavaratila?

BMW i4 tarjoaa suuremman tavaratilan: 470 l verrattuna Polestar 2:n 405 l:iin. Ero on 65 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

BMW i4 ottaa vastaan jopa 205 kW DC-tehoa, Polestar 2 jopa 205 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 30 ja 28 minuuttia.

Kumpi on halvempi käyttää?

Polestar 2 kuluttaa vähemmän sähköä: 14,8 kWh/100 km verrattuna BMW i4:n 15,4 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 90 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.