Bentley Torcal vs Lucid Gravity
Tasapeli 4–4
Suurimmat erot: Tavaratila — Bentley Torcal 460 l, Lucid Gravity 780 l · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Lucid Gravity 3,6 s · WLTP-toimintamatka — Bentley Torcal 603 km, Lucid Gravity 748 km.
Bentley Torcal
Bentley Torcal on Bentleyn ensimmäinen sähköinen SUV-malli: siinä on 108,7 kWh:n akku, toimintamatka jopa 603 km (WLTP-standardin mukaan) ja teho 821 tai 888 hevosvoimaa.
Lucid Gravity
Lucid Gravity on F-segmentin SUV, joka tarjoaa kaksi eri neliveto (AWD) -vaihtoehtoa, korkealla teholla ja jopa 748 kilometrin toimintamatkalla Grand Touring -mallissa.
Profiili markkinoihin verrattuna: Bentley Torcal vs Lucid Gravity
- Bentley TorcalS
- Lucid GravityGrand Touring
Bentley Torcal vai Lucid Gravity — kumpi voittaa missä
Tasapeli 4–4
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmLucid Gravity +145 km
- Akku kWhLucid Gravity +14,3 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −0,2 kWh/100 km
- Teho hvBentley Torcal +49 hv
- 0–100 km/h ↓ sBentley Torcal −0,7 s
- Suurin nopeus km/hBentley Torcal +10 km/h
- DC-lataus kWEi tietoja
- AC-lataus kWEi tietoja
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgLucid Gravity −70 kg
- Tavaratila lLucid Gravity +320 l
Tekniset tiedot: Bentley Torcal vs Lucid Gravity
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Bentley Torcal S | Lucid Gravity Grand Touring | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 603 km | 748 km | Lucid +145 km |
| Akku | 108,7 kWh | 123 kWh | Lucid +14,3 kWh |
| Kulutus ↓ | 18 kWh/100 km | 18,2 kWh/100 km | Bentley −0,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | — | 400 kW | — |
| AC-lataus | — | 11 kW | — |
| Latausaika 10–80% ↓ | 16 min | — | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | 26,4 km/min | — | — |
| Jännite | — | 800 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 888 hv | 839 hv | Bentley +49 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 2,9 s | 3,6 s | Bentley −0,7 s |
| Suurin nopeus | 260 km/h | 250 km/h | Bentley +10 km/h |
| Vetotapa | AWD | AWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2720 kg | 2650 kg | Lucid −70 kg |
| Tavaratila | 460 l | 780 l | Lucid +320 l |
| Pituus | 5008 mm | 5034 mm | Lucid +26 mm |
| Leveys | 2025 mm | 2024 mm | Bentley +1 mm |
| Korkeus | 1677 mm | 1660 mm | Bentley +17 mm |
| Akseliväli | 3023 mm | 3035 mm | Lucid +12 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Bentley Torcal
Lucid Gravity
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Bentley Torcal
Lucid Gravity
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti F
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Bentley Torcal vai Lucid Gravity?
Lucid Gravity kulkee pidemmälle: 748 km WLTP verrattuna Bentley Torcal:n 603 km:iin. Ero on 145 km.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Lucid Gravity tarjoaa suuremman tavaratilan: 780 l verrattuna Bentley Torcal:n 460 l:iin. Ero on 320 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.

