Bentley Torcal vs Tesla Model X

Tesla Model X johtaa 6–1

Suurimmat erot: Tavaratila — Bentley Torcal 460 l, Tesla Model X 1050 l · Teho — Bentley Torcal 888 hv, Tesla Model X 1020 hv · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Tesla Model X 2,6 s.

Bentley Torcal

Bentley Torcal on Bentleyn ensimmäinen sähköinen SUV-malli: siinä on 108,7 kWh:n akku, toimintamatka jopa 603 km (WLTP-standardin mukaan) ja teho 821 tai 888 hevosvoimaa.

Tesla Model X

Sähköinen SUV-malli, joka kuuluu F-segmenttiin ja tarjoaa kaksi tehokasta moottorivaihtoehtoa sekä toimintamatkan, joka ylittää 570 kilometriä WLTP-syklissä.

Profiili markkinoihin verrattuna: Bentley Torcal vs Tesla Model X

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Bentley Torcal vai Tesla Model X — kumpi voittaa missä

Tesla Model X johtaa 6–1

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmTesla Model X +6 km
    Bentley Torcal
    603
    Tesla Model X
    609
  • Akku kWhEi tietoja
    Bentley Torcal
    108,7
    Tesla Model X
    —
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −1,3 kWh/100 km
    Bentley Torcal
    18
    Tesla Model X
    19,3
  • Teho hvTesla Model X +132 hv
    Bentley Torcal
    888
    Tesla Model X
    1020
  • 0–100 km/h ↓ sTesla Model X −0,3 s
    Bentley Torcal
    2,9
    Tesla Model X
    2,6
  • Suurin nopeus km/hTesla Model X +2 km/h
    Bentley Torcal
    260
    Tesla Model X
    262
  • DC-lataus kWEi tietoja
    Bentley Torcal
    —
    Tesla Model X
    250
  • AC-lataus kWEi tietoja
    Bentley Torcal
    —
    Tesla Model X
    —
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    Bentley Torcal
    16
    Tesla Model X
    —
  • Paino ↓ kgTesla Model X −250 kg
    Bentley Torcal
    2720
    Tesla Model X
    2470
  • Tavaratila lTesla Model X +590 l
    Bentley Torcal
    460
    Tesla Model X
    1050

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Bentley Torcal vs Tesla Model X

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Bentley Torcal vs Tesla Model X
Tärkeimmät parametrit Bentley Torcal
S
Tesla Model X
Plaid
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka603 km609 kmTesla +6 km
Akku108,7 kWh——
Kulutus ↓18 kWh/100 km19,3 kWh/100 kmBentley −1,3 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus—250 kW—
AC-lataus———
Latausaika 10–80% ↓16 min——
Toimintamatka per latausminuutti26,4 km/min——
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho888 hv1020 hvTesla +132 hv
0–100 km/h ↓2,9 s2,6 sTesla −0,3 s
Suurin nopeus260 km/h262 km/hTesla +2 km/h
VetotapaAWDAWD—
Käytännöllisyys
Paino ↓2720 kg2470 kgTesla −250 kg
Tavaratila460 l1050 lTesla +590 l
Pituus5008 mm5057 mmTesla +49 mm
Leveys2025 mm1999 mmBentley +26 mm
Korkeus1677 mm1680 mmTesla +3 mm
Akseliväli3023 mm2965 mmBentley +58 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Bentley Torcal

Kustannus per 100 km5,4
Kuukaudessa67
Vuodessa810

Tesla Model X

Kustannus per 100 km5,79
Kuukaudessa72
Vuodessa869

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Bentley Torcal

Tesla Model X

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti F

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kummassa on suurempi tavaratila?

Tesla Model X tarjoaa suuremman tavaratilan: 1050 l verrattuna Bentley Torcal:n 460 l:iin. Ero on 590 l.

Kumpi on halvempi käyttää?

Bentley Torcal kuluttaa vähemmän sähköä: 18 kWh/100 km verrattuna Tesla Model X:n 19,3 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 195 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.