Audi Q4 Sportback e-tron vs MG S5 EV
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 6–2
Suurimmat erot: Teho — Audi Q4 Sportback e-tron 286 hv, MG S5 EV 231 hv · Akku — Audi Q4 Sportback e-tron 77 kWh, MG S5 EV 64 kWh · WLTP-toimintamatka — Audi Q4 Sportback e-tron 576 km, MG S5 EV 480 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron on C-segmentin coupe-SUV, mallivuonna 2027 neljässä variantissa: WLTP-toimintamatka 451–576 km, teho 204–340 hv.
MG S5 EV
MG S5 EV on sähköinen SUV-mallin auto (segmentti C), joka tarjoaa kaksi eri takavetovaihtoehtoa, joissa on erilaiset akun kapasiteetit ja moottorin tehot.
Profiili markkinoihin verrattuna: Audi Q4 Sportback e-tron vs MG S5 EV
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
MG S5 EVLong Range
Audi Q4 Sportback e-tron vai MG S5 EV — kumpi voittaa missä
Audi Q4 Sportback e-tron johtaa 6–2
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmAudi Q4 Sportback e-tron +96 km
- Akku kWhAudi Q4 Sportback e-tron +13 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −2,1 kWh/100 km
- Teho hvAudi Q4 Sportback e-tron +55 hv
- 0–100 km/h ↓ sMG S5 EV −0,3 s
- Suurin nopeus km/hMG S5 EV +10 km/h
- DC-lataus kWAudi Q4 Sportback e-tron +26 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgEi tietoja
- Tavaratila lAudi Q4 Sportback e-tron +74 l
Tekniset tiedot: Audi Q4 Sportback e-tron vs MG S5 EV
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | MG S5 EVLong Range | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 576 km | 480 km | Audi +96 km |
| Akku | 77 kWh | 64 kWh | Audi +13 kWh |
| Kulutus ↓ | 13,4 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Audi −2,1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 165 kW | 139 kW | Audi +26 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika 10–80% ↓ | — | 28 min | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | — | 12 km/min | — |
| Jännite | — | 400 V | — |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 286 hv | 231 hv | Audi +55 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 6,3 s | MG −0,3 s |
| Suurin nopeus | 180 km/h | 190 km/h | MG +10 km/h |
| Vetotapa | RWD | RWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | — | 1680 kg | — |
| Tavaratila | 527 l | 453 l | Audi +74 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain MG |
| Pituus | — | 4476 mm | — |
| Leveys | — | 1849 mm | — |
| Korkeus | — | 1621 mm | — |
| Akseliväli | — | 2730 mm | — |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Audi Q4 Sportback e-tron
MG S5 EV
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Audi Q4 Sportback e-tron
MG S5 EV
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti C
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Audi Q4 Sportback e-tron vai MG S5 EV?
Audi Q4 Sportback e-tron kulkee pidemmälle: 576 km WLTP verrattuna MG S5 EV:n 480 km:iin. Ero on 96 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain MG S5 EV — sen 64 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Audi Q4 Sportback e-tron ei tarjoa tätä 77 kWh akulla.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Audi Q4 Sportback e-tron tarjoaa suuremman tavaratilan: 527 l verrattuna MG S5 EV:n 453 l:iin. Ero on 74 l.
Kumpi latautuu nopeammin?
Audi Q4 Sportback e-tron ottaa vastaan jopa 165 kW DC-tehoa, MG S5 EV jopa 139 kW.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




