Alpine A390 vs BMW iX4
BMW iX4 johtaa 6–4
Suurimmat erot: DC-lataus — Alpine A390 150 kW, BMW iX4 400 kW · AC-lataus — Alpine A390 22 kW, BMW iX4 11 kW · WLTP-toimintamatka — Alpine A390 551 km, BMW iX4 828 km.
Alpine A390
Alpine A390 on sähköinen D-segmentin SUV, jota tarjotaan kahdessa nelivetokokoonpanossa ja jonka WLTP-toimintamatka ylittää 540 km.
BMW iX4
BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Alpine A390 vs BMW iX4
Alpine A390GT
BMW iX450 xDrive
Alpine A390 vai BMW iX4 — kumpi voittaa missä
BMW iX4 johtaa 6–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +277 km
- Akku kWhBMW iX4 +19,7 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −3 kWh/100 km
- Teho hvBMW iX4 +69 hv
- 0–100 km/h ↓ sAlpine A390 −0,1 s
- Suurin nopeus km/hBMW iX4 +10 km/h
- DC-lataus kWBMW iX4 +250 kW
- AC-lataus kWAlpine A390 +11 kW
- Paino ↓ kgAlpine A390 −181 kg
- Tavaratila lAlpine A390 +42 l
Tekniset tiedot: Alpine A390 vs BMW iX4
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Alpine A390GT | BMW iX450 xDrive | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 551 km | 828 km | BMW +277 km |
| Akku | 89 kWh | 108,7 kWh | BMW +19,7 kWh |
| Kulutus ↓ | 18,7 kWh/100 km | 15,7 kWh/100 km | BMW −3 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 150 kW | 400 kW | BMW +250 kW |
| AC-lataus | 22 kW | 11 kW | Alpine +11 kW |
| Latausaika ⚠ | 29 min 15–80% | 21 min 10–80% | 8 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 12,4 km/min | 27,6 km/min | BMW +15,2 km/min |
| Jännite | 400 V | 800 V | BMW +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 400 hv | 469 hv | BMW +69 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,8 s | 4,9 s | Alpine −0,1 s |
| Suurin nopeus | 200 km/h | 210 km/h | BMW +10 km/h |
| Vetotapa | AWD | AWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2124 kg | 2305 kg | Alpine −181 kg |
| Tavaratila | 532 l | 490 l | Alpine +42 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4615 mm | 4782 mm | BMW +167 mm |
| Leveys | 1885 mm | 1895 mm | BMW +10 mm |
| Korkeus | 1532 mm | 1595 mm | BMW +63 mm |
| Akseliväli | 2708 mm | 2897 mm | BMW +189 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Alpine A390
BMW iX4
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Alpine A390
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Alpine A390 vai BMW iX4?
BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Alpine A390:n 551 km:iin. Ero on 277 km.
Kumpi latautuu nopeammin?
Alpine A390 ottaa vastaan jopa 150 kW DC-tehoa, BMW iX4 jopa 400 kW.
Kumpi on halvempi käyttää?
BMW iX4 kuluttaa vähemmän sähköä: 15,7 kWh/100 km verrattuna Alpine A390:n 18,7 kWh/100 km:iin. 15000 km ajolla vuodessa ero on 450 kWh — tämän sivun laskuri muuttaa sen rahoiksi.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





