Tesla Model Y vs Volvo EX60
Volvo EX60 προηγείται 5-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — Tesla Model Y 250 kW, Volvo EX60 400 kW · Χώρος αποσκευών — Tesla Model Y 822 l, Volvo EX60 523 l · Μπαταρία — Tesla Model Y 79 kWh, Volvo EX60 117 kWh.
Tesla Model Y
Το Tesla Model Y είναι ένα SUV της κατηγορίας D και στο έτος μοντέλου 2026 διατίθεται σε τέσσερις εκδόσεις: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 525 έως 622 χιλιόμετρα και η επιτάχυνση 0-100 km/h από 7,2 έως 3,5 δευτερόλεπτα.
Volvo EX60
Το Volvo EX60 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D και διατίθεται σε τρεις εκδόσεις: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 611 έως 810 χιλιόμετρα, η ισχύς από 374 έως 680 ίππους και η φόρτιση (DC) γίνεται με μέγιστη ισχύ 400 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Tesla Model Y vs Volvo EX60
Tesla Model YPremium AWD
Volvo EX60P12 AWD
Tesla Model Y ή Volvo EX60 — ποιος κερδίζει πού
Volvo EX60 προηγείται 5-4
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmVolvo EX60 +188 km
- Μπαταρία kWhVolvo EX60 +38 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmTesla Model Y −0,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSVolvo EX60 +166 PS
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 −0,7 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hTesla Model Y +21 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWVolvo EX60 +150 kW
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgTesla Model Y −359 kg
- Χώρος αποσκευών lTesla Model Y +299 l
Τεχνικά δεδομένα: Tesla Model Y vs Volvo EX60
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Tesla Model YPremium AWD | Volvo EX60P12 AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 622 km | 810 km | Volvo +188 km |
| Μπαταρία | 79 kWh | 117 kWh | Volvo +38 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,6 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | Tesla −0,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 250 kW | 400 kW | Volvo +150 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | — | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 19 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 29,8 km/min | — |
| Τάση | 400 V | 800 V | Volvo +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 514 PS | 680 PS | Volvo +166 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 3,9 s | Volvo −0,7 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 201 km/h | 180 km/h | Tesla +21 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1997 kg | 2356 kg | Tesla −359 kg |
| Χώρος αποσκευών | 822 l | 523 l | Tesla +299 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Volvo |
| Μήκος | 4790 mm | 4803 mm | Volvo +13 mm |
| Πλάτος | 1920 mm | 1908 mm | Tesla +12 mm |
| Ύψος | 1624 mm | 1635 mm | Volvo +11 mm |
| Μεταξόνιο | 2890 mm | 2970 mm | Volvo +80 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Tesla Model Y
Volvo EX60
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Tesla Model Y
Volvo EX60
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Tesla Model Y ή το Volvo EX60;
Το Volvo EX60 πάει πιο μακριά: 810 km WLTP έναντι των 622 km του Tesla Model Y. Η διαφορά είναι 188 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Volvo EX60 — η μπαταρία των 117 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Tesla Model Y, με 79 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Tesla Model Y χωράει περισσότερο: 822 l έναντι των 523 l στο Volvo EX60. Η διαφορά είναι 299 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Tesla Model Y δέχεται έως 250 kW DC, το Volvo EX60 έως 400 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




