Mercedes GLC vs Volvo EX60
Volvo EX60 προηγείται 7-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Mercedes GLC 490 PS, Volvo EX60 680 PS · Μπαταρία — Mercedes GLC 94 kWh, Volvo EX60 117 kWh · Γρήγορη φόρτιση DC — Mercedes GLC 330 kW, Volvo EX60 400 kW.
Mercedes GLC
Το Mercedes GLC είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D, το οποίο προσφέρει εκδόσεις με κίνηση στους πίσω τροχούς και τετρακίνηση, καθώς και μεγάλη αυτονομία.
Volvo EX60
Το Volvo EX60 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D και διατίθεται σε τρεις εκδόσεις: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 611 έως 810 χιλιόμετρα, η ισχύς από 374 έως 680 ίππους και η φόρτιση (DC) γίνεται με μέγιστη ισχύ 400 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Mercedes GLC vs Volvo EX60
Mercedes GLCGLC 400 4MATIC
Volvo EX60P12 AWD
Mercedes GLC ή Volvo EX60 — ποιος κερδίζει πού
Volvo EX60 προηγείται 7-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmVolvo EX60 +95 km
- Μπαταρία kWhVolvo EX60 +23 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmMercedes GLC −1,2 kWh/100 km
- Ισχύς PSVolvo EX60 +190 PS
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 −0,4 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hMercedes GLC +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWVolvo EX60 +70 kW
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minVolvo EX60 −3 min
- Βάρος ↓ kgVolvo EX60 −104 kg
- Χώρος αποσκευών lMercedes GLC +47 l
Τεχνικά δεδομένα: Mercedes GLC vs Volvo EX60
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Mercedes GLCGLC 400 4MATIC | Volvo EX60P12 AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 715 km | 810 km | Volvo +95 km |
| Μπαταρία | 94 kWh | 117 kWh | Volvo +23 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 14,9 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | Mercedes −1,2 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 330 kW | 400 kW | Volvo +70 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | — | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 22 min | 19 min | Volvo −3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 22,7 km/min | 29,8 km/min | Volvo +7,1 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 490 PS | 680 PS | Volvo +190 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,3 s | 3,9 s | Volvo −0,4 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 180 km/h | Mercedes +30 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2460 kg | 2356 kg | Volvo −104 kg |
| Χώρος αποσκευών | 570 l | 523 l | Mercedes +47 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Volvo |
| Μήκος | 4845 mm | 4803 mm | Mercedes +42 mm |
| Πλάτος | 1913 mm | 1908 mm | Mercedes +5 mm |
| Ύψος | 1644 mm | 1635 mm | Mercedes +9 mm |
| Μεταξόνιο | 2972 mm | 2970 mm | Mercedes +2 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Mercedes GLC
Volvo EX60
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Mercedes GLC
Volvo EX60
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Mercedes GLC ή το Volvo EX60;
Το Volvo EX60 πάει πιο μακριά: 810 km WLTP έναντι των 715 km του Mercedes GLC. Η διαφορά είναι 95 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Volvo EX60 — η μπαταρία των 117 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Mercedes GLC, με 94 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Mercedes GLC ή το Volvo EX60;
Το Volvo EX60 είναι ισχυρότερο: 680 PS έναντι των 490 PS του Mercedes GLC. Η διαφορά είναι 190 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Mercedes GLC δέχεται έως 330 kW DC, το Volvo EX60 έως 400 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 22 και 19 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



