BMW iX3 vs Volvo EX60
Volvo EX60 προηγείται 6-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — BMW iX3 469 PS, Volvo EX60 680 PS · 0–100 km/h — BMW iX3 4,9 s, Volvo EX60 3,9 s · Μέγιστη ταχύτητα — BMW iX3 210 km/h, Volvo EX60 180 km/h.
BMW iX3
Το BMW iX3 είναι SUV του τμήματος D σε δύο παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 637 έως 805 km, ισχύς από 320 έως 469 PS.
Volvo EX60
Το Volvo EX60 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D και διατίθεται σε τρεις εκδόσεις: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 611 έως 810 χιλιόμετρα, η ισχύς από 374 έως 680 ίππους και η φόρτιση (DC) γίνεται με μέγιστη ισχύ 400 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX3 vs Volvo EX60
BMW iX350 xDrive
Volvo EX60P12 AWD
BMW iX3 ή Volvo EX60 — ποιος κερδίζει πού
Volvo EX60 προηγείται 6-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmVolvo EX60 +5 km
- Μπαταρία kWhVolvo EX60 +8,3 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX3 −1 kWh/100 km
- Ισχύς PSVolvo EX60 +211 PS
- 0–100 km/h ↓ sVolvo EX60 −1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX3 +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minVolvo EX60 −2 min
- Βάρος ↓ kgBMW iX3 −71 kg
- Χώρος αποσκευών lVolvo EX60 +3 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX3 vs Volvo EX60
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX350 xDrive | Volvo EX60P12 AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 805 km | 810 km | Volvo +5 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 117 kWh | Volvo +8,3 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,1 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | BMW −1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 400 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | — | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 19 min | Volvo −2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 26,8 km/min | 29,8 km/min | Volvo +3 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 680 PS | Volvo +211 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 3,9 s | Volvo −1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2285 kg | 2356 kg | BMW −71 kg |
| Χώρος αποσκευών | 520 l | 523 l | Volvo +3 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4782 mm | 4803 mm | Volvo +21 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1908 mm | Volvo +13 mm |
| Ύψος | 1635 mm | 1635 mm | Καμία διαφορά |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2970 mm | Volvo +73 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX3
Volvo EX60
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BMW iX3
Volvo EX60
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW iX3 ή το Volvo EX60;
Το Volvo EX60 είναι ισχυρότερο: 680 PS έναντι των 469 PS του BMW iX3. Η διαφορά είναι 211 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX3 δέχεται έως 400 kW DC, το Volvo EX60 έως 400 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 19 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το BMW iX3 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,1 kWh/100 km έναντι των 16,1 kWh/100 km στο Volvo EX60. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 150 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


