Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Škoda Elroq προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Škoda Elroq 299 PS, Toyota C-HR+ 224 PS · 0–100 km/h — Škoda Elroq 6,2 s, Toyota C-HR+ 7,4 s · Κατανάλωση — Škoda Elroq 15,5 kWh/100 km, Toyota C-HR+ 13,4 kWh/100 km.
Škoda Elroq
Το Škoda Elroq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππων, αυτονομία έως και 576 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Toyota C-HR+
Το Toyota C-HR+ είναι crossover του τμήματος C σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 458 έως 606 km, ισχύς από 167 έως 343 PS.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Škoda Elroq85x
Toyota C-HR+77 kWh
Škoda Elroq ή Toyota C-HR+ — ποιος κερδίζει πού
Škoda Elroq προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmToyota C-HR+ +30 km
- Μπαταρία kWhŠkoda Elroq +5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmToyota C-HR+ −2,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Elroq +75 PS
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,2 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hŠkoda Elroq +20 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWŠkoda Elroq +15 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minToyota C-HR+ −1 min
- Βάρος ↓ kgToyota C-HR+ −242 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Elroq +54 l
Τεχνικά δεδομένα: Škoda Elroq vs Toyota C-HR+
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Škoda Elroq85x | Toyota C-HR+77 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 576 km | 606 km | Toyota +30 km |
| Μπαταρία | 77 kWh | 72 kWh | Škoda +5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,5 kWh/100 km | 13,4 kWh/100 km | Toyota −2,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 165 kW | 150 kW | Škoda +15 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 29 min | 28 min | Toyota −1 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 13,9 km/min | 15,2 km/min | Toyota +1,3 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 299 PS | 224 PS | Škoda +75 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 6,2 s | 7,4 s | Škoda −1,2 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 160 km/h | Škoda +20 km/h |
| Κίνηση | AWD | FWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2132 kg | 1890 kg | Toyota −242 kg |
| Χώρος αποσκευών | 470 l | 416 l | Škoda +54 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4488 mm | 4520 mm | Toyota +32 mm |
| Πλάτος | 1884 mm | 1870 mm | Škoda +14 mm |
| Ύψος | 1620 mm | 1595 mm | Škoda +25 mm |
| Μεταξόνιο | 2766 mm | 2750 mm | Škoda +16 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Škoda Elroq
Toyota C-HR+
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Škoda Elroq
Toyota C-HR+
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Škoda Elroq ή το Toyota C-HR+;
Το Toyota C-HR+ πάει πιο μακριά: 606 km WLTP έναντι των 576 km του Škoda Elroq. Η διαφορά είναι 30 km.
Γιατί το Škoda Elroq έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Toyota C-HR+;
Το Škoda Elroq διαθέτει 77 kWh και καλύπτει 576 km, ενώ το Toyota C-HR+ με την μπαταρία των 72 kWh κάνει 606 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 15,5 έναντι 13,4 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Škoda Elroq και του Toyota C-HR+;
Το Škoda Elroq έχει AWD και 299 PS. Το Toyota C-HR+ έχει FWD και 224 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Škoda Elroq ή το Toyota C-HR+;
Το Škoda Elroq είναι ισχυρότερο: 299 PS έναντι των 224 PS του Toyota C-HR+. Η διαφορά είναι 75 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.



