Lucid Gravity vs Range Rover Electric
Lucid Gravity προηγείται 7-0
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Lucid Gravity 839 PS, Range Rover Electric 550 PS · Μέγιστη ταχύτητα — Lucid Gravity 250 km/h, Range Rover Electric 200 km/h · 0–100 km/h — Lucid Gravity 3,6 s, Range Rover Electric 4,5 s.
Lucid Gravity
Το Lucid Gravity είναι ένα SUV της κατηγορίας F, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις με σύστημα τετρακίνησης AWD υψηλής απόδοσης και αυτονομία που φτάνει τα 748 χιλιόμετρα στην έκδοση Grand Touring.
Range Rover Electric
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας F, με αυτονομία 611 χιλιομέτρων και δύο επιλογές ισχύος, που διαθέτει την ίδια χωρητικότητα μπαταρίας.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Lucid Gravity vs Range Rover Electric
- Lucid GravityGrand Touring
- Range Rover ElectricEV550
Lucid Gravity ή Range Rover Electric — ποιος κερδίζει πού
Lucid Gravity προηγείται 7-0
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLucid Gravity +137 km
- Μπαταρία kWhLucid Gravity +4,5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLucid Gravity −3,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSLucid Gravity +289 PS
- 0–100 km/h ↓ sLucid Gravity −0,9 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLucid Gravity +50 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lLucid Gravity +47 l
Τεχνικά δεδομένα: Lucid Gravity vs Range Rover Electric
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Lucid Gravity Grand Touring | Range Rover Electric EV550 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 748 km | 611 km | Lucid +137 km |
| Μπαταρία | 123 kWh | 118,5 kWh | Lucid +4,5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,2 kWh/100 km | 21,9 kWh/100 km | Lucid −3,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | — | — |
| Φόρτιση AC | 11 kW | — | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | — | 22 min | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | — | 19,4 km/min | — |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 839 PS | 550 PS | Lucid +289 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 3,6 s | 4,5 s | Lucid −0,9 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 250 km/h | 200 km/h | Lucid +50 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2650 kg | — | — |
| Χώρος αποσκευών | 780 l | 733 l | Lucid +47 l |
| Μήκος | 5034 mm | 5052 mm | Range Rover +18 mm |
| Πλάτος | 2024 mm | — | — |
| Ύψος | 1660 mm | 1868 mm | Range Rover +208 mm |
| Μεταξόνιο | 3035 mm | 2997 mm | Lucid +38 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Lucid Gravity
Range Rover Electric
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lucid Gravity
Range Rover Electric
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία F
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Lucid Gravity ή το Range Rover Electric;
Το Lucid Gravity πάει πιο μακριά: 748 km WLTP έναντι των 611 km του Range Rover Electric. Η διαφορά είναι 137 km.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Lucid Gravity ή το Range Rover Electric;
Το Lucid Gravity είναι ισχυρότερο: 839 PS έναντι των 550 PS του Range Rover Electric. Η διαφορά είναι 289 PS.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Lucid Gravity καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 18,2 kWh/100 km έναντι των 21,9 kWh/100 km στο Range Rover Electric. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 555 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.

