Range Rover Electric vs Tesla Model X
Tesla Model X προηγείται 5-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Range Rover Electric 550 PS, Tesla Model X 1020 PS · 0–100 km/h — Range Rover Electric 4,5 s, Tesla Model X 2,6 s · Χώρος αποσκευών — Range Rover Electric 733 l, Tesla Model X 1050 l.
Range Rover Electric
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας F, με αυτονομία 611 χιλιομέτρων και δύο επιλογές ισχύος, που διαθέτει την ίδια χωρητικότητα μπαταρίας.
Tesla Model X
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας F, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις κίνησης με υψηλή ισχύ και αυτονομία που υπερβαίνει τα 570 χιλιόμετρα στον κύκλο WLTP.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Range Rover Electric vs Tesla Model X
- Range Rover ElectricEV550
Tesla Model XPlaid
Range Rover Electric ή Tesla Model X — ποιος κερδίζει πού
Tesla Model X προηγείται 5-1
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmRange Rover Electric +2 km
- Μπαταρία kWhΧωρίς δεδομένα
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmTesla Model X −2,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSTesla Model X +470 PS
- 0–100 km/h ↓ sTesla Model X −1,9 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hTesla Model X +62 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lTesla Model X +317 l
Τεχνικά δεδομένα: Range Rover Electric vs Tesla Model X
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Range Rover Electric EV550 | Tesla Model XPlaid | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 611 km | 609 km | Range Rover +2 km |
| Μπαταρία | 118,5 kWh | — | — |
| Κατανάλωση ↓ | 21,9 kWh/100 km | 19,3 kWh/100 km | Tesla −2,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | — | 250 kW | — |
| Φόρτιση AC | — | — | — |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 22 min | — | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 19,4 km/min | — | — |
| Τάση | 800 V | 400 V | Range Rover +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 550 PS | 1020 PS | Tesla +470 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 2,6 s | Tesla −1,9 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 200 km/h | 262 km/h | Tesla +62 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 2470 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 733 l | 1050 l | Tesla +317 l |
| Μήκος | 5052 mm | 5057 mm | Tesla +5 mm |
| Πλάτος | — | 1999 mm | — |
| Ύψος | 1868 mm | 1680 mm | Range Rover +188 mm |
| Μεταξόνιο | 2997 mm | 2965 mm | Range Rover +32 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Range Rover Electric
Tesla Model X
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Range Rover Electric
Tesla Model X
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία F
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Range Rover Electric ή το Tesla Model X;
Το Tesla Model X είναι ισχυρότερο: 1020 PS έναντι των 550 PS του Range Rover Electric. Η διαφορά είναι 470 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Tesla Model X χωράει περισσότερο: 1050 l έναντι των 733 l στο Range Rover Electric. Η διαφορά είναι 317 l.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Tesla Model X καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 19,3 kWh/100 km έναντι των 21,9 kWh/100 km στο Range Rover Electric. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 390 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.

