Bentley Torcal vs Range Rover Electric

Bentley Torcal προηγείται 5-3

Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Bentley Torcal 888 PS, Range Rover Electric 550 PS · Χώρος αποσκευών — Bentley Torcal 460 l, Range Rover Electric 733 l · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Range Rover Electric 4,5 s.

Bentley Torcal

Το Bentley Torcal είναι το πρώτο ηλεκτρικό SUV της Bentley: διαθέτει μπαταρία χωρητικότητας 108,7 kWh, αυτονομία έως και 603 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και ισχύ 821 ή 888 ίππων.

Range Rover Electric

Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας F, με αυτονομία 611 χιλιομέτρων και δύο επιλογές ισχύος, που διαθέτει την ίδια χωρητικότητα μπαταρίας.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Bentley Torcal vs Range Rover Electric

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Bentley Torcal ή Range Rover Electric — ποιος κερδίζει πού

Bentley Torcal προηγείται 5-3

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmRange Rover Electric +8 km
    Bentley Torcal
    603
    Range Rover Electric
    611
  • Μπαταρία kWhRange Rover Electric +9,8 kWh
    Bentley Torcal
    108,7
    Range Rover Electric
    118,5
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −3,9 kWh/100 km
    Bentley Torcal
    18
    Range Rover Electric
    21,9
  • Ισχύς PSBentley Torcal +338 PS
    Bentley Torcal
    888
    Range Rover Electric
    550
  • 0–100 km/h ↓ sBentley Torcal −1,6 s
    Bentley Torcal
    2,9
    Range Rover Electric
    4,5
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hBentley Torcal +60 km/h
    Bentley Torcal
    260
    Range Rover Electric
    200
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
    Bentley Torcal
    —
    Range Rover Electric
    —
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    Bentley Torcal
    —
    Range Rover Electric
    —
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minBentley Torcal −6 min
    Bentley Torcal
    16
    Range Rover Electric
    22
  • Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
    Bentley Torcal
    2720
    Range Rover Electric
    —
  • Χώρος αποσκευών lRange Rover Electric +273 l
    Bentley Torcal
    460
    Range Rover Electric
    733

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Bentley Torcal vs Range Rover Electric

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Bentley Torcal vs Range Rover Electric
Βασικές παράμετροι Bentley Torcal
S
Range Rover Electric
EV550
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP603 km611 kmRange Rover +8 km
Μπαταρία108,7 kWh118,5 kWhRange Rover +9,8 kWh
Κατανάλωση ↓18 kWh/100 km21,9 kWh/100 kmBentley −3,9 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC———
Φόρτιση AC———
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓16 min22 minBentley −6 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης26,4 km/min19,4 km/minBentley +7 km/min
Τάση—800 V—
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς888 PS550 PSBentley +338 PS
0–100 km/h ↓2,9 s4,5 sBentley −1,6 s
Μέγιστη ταχύτητα260 km/h200 km/hBentley +60 km/h
ΚίνησηAWDAWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2720 kg——
Χώρος αποσκευών460 l733 lRange Rover +273 l
Μήκος5008 mm5052 mmRange Rover +44 mm
Πλάτος2025 mm——
Ύψος1677 mm1868 mmRange Rover +191 mm
Μεταξόνιο3023 mm2997 mmBentley +26 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Bentley Torcal

Κόστος ανά 100 km5,4
Μηνιαίως67
Ετησίως810

Range Rover Electric

Κόστος ανά 100 km6,57
Μηνιαίως82
Ετησίως985

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Bentley Torcal

Range Rover Electric

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία F

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Bentley Torcal ή το Range Rover Electric;

Το Bentley Torcal είναι ισχυρότερο: 888 PS έναντι των 550 PS του Range Rover Electric. Η διαφορά είναι 338 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Range Rover Electric χωράει περισσότερο: 733 l έναντι των 460 l στο Bentley Torcal. Η διαφορά είναι 273 l.

Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;

Το Bentley Torcal καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 18 kWh/100 km έναντι των 21,9 kWh/100 km στο Range Rover Electric. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 585 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.