Bentley Torcal vs Lucid Gravity

Ισοπαλία: 4-4

Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Bentley Torcal 460 l, Lucid Gravity 780 l · 0–100 km/h — Bentley Torcal 2,9 s, Lucid Gravity 3,6 s · Αυτονομία WLTP — Bentley Torcal 603 km, Lucid Gravity 748 km.

Bentley Torcal

Το Bentley Torcal είναι το πρώτο ηλεκτρικό SUV της Bentley: διαθέτει μπαταρία χωρητικότητας 108,7 kWh, αυτονομία έως και 603 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και ισχύ 821 ή 888 ίππων.

Lucid Gravity

Το Lucid Gravity είναι ένα SUV της κατηγορίας F, το οποίο προσφέρει δύο εκδόσεις με σύστημα τετρακίνησης AWD υψηλής απόδοσης και αυτονομία που φτάνει τα 748 χιλιόμετρα στην έκδοση Grand Touring.

Προφίλ έναντι της αγοράς: Bentley Torcal vs Lucid Gravity

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

Bentley Torcal ή Lucid Gravity — ποιος κερδίζει πού

Ισοπαλία: 4-4

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmLucid Gravity +145 km
    Bentley Torcal
    603
    Lucid Gravity
    748
  • Μπαταρία kWhLucid Gravity +14,3 kWh
    Bentley Torcal
    108,7
    Lucid Gravity
    123
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −0,2 kWh/100 km
    Bentley Torcal
    18
    Lucid Gravity
    18,2
  • Ισχύς PSBentley Torcal +49 PS
    Bentley Torcal
    888
    Lucid Gravity
    839
  • 0–100 km/h ↓ sBentley Torcal −0,7 s
    Bentley Torcal
    2,9
    Lucid Gravity
    3,6
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hBentley Torcal +10 km/h
    Bentley Torcal
    260
    Lucid Gravity
    250
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
    Bentley Torcal
    —
    Lucid Gravity
    400
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    Bentley Torcal
    —
    Lucid Gravity
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
    Bentley Torcal
    16
    Lucid Gravity
    —
  • Βάρος ↓ kgLucid Gravity −70 kg
    Bentley Torcal
    2720
    Lucid Gravity
    2650
  • Χώρος αποσκευών lLucid Gravity +320 l
    Bentley Torcal
    460
    Lucid Gravity
    780

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: Bentley Torcal vs Lucid Gravity

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: Bentley Torcal vs Lucid Gravity
Βασικές παράμετροι Bentley Torcal
S
Lucid Gravity
Grand Touring
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP603 km748 kmLucid +145 km
Μπαταρία108,7 kWh123 kWhLucid +14,3 kWh
Κατανάλωση ↓18 kWh/100 km18,2 kWh/100 kmBentley −0,2 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC—400 kW—
Φόρτιση AC—11 kW—
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓16 min——
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης26,4 km/min——
Τάση—800 V—
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς888 PS839 PSBentley +49 PS
0–100 km/h ↓2,9 s3,6 sBentley −0,7 s
Μέγιστη ταχύτητα260 km/h250 km/hBentley +10 km/h
ΚίνησηAWDAWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2720 kg2650 kgLucid −70 kg
Χώρος αποσκευών460 l780 lLucid +320 l
Μήκος5008 mm5034 mmLucid +26 mm
Πλάτος2025 mm2024 mmBentley +1 mm
Ύψος1677 mm1660 mmBentley +17 mm
Μεταξόνιο3023 mm3035 mmLucid +12 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

Bentley Torcal

Κόστος ανά 100 km5,4
Μηνιαίως67
Ετησίως810

Lucid Gravity

Κόστος ανά 100 km5,46
Μηνιαίως68
Ετησίως819

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

Bentley Torcal

Lucid Gravity

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία F

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Bentley Torcal ή το Lucid Gravity;

Το Lucid Gravity πάει πιο μακριά: 748 km WLTP έναντι των 603 km του Bentley Torcal. Η διαφορά είναι 145 km.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Lucid Gravity χωράει περισσότερο: 780 l έναντι των 460 l στο Bentley Torcal. Η διαφορά είναι 320 l.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.