Leapmotor T03 vs Smart #2
Smart #2 προηγείται 5-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Leapmotor T03 210 l, Smart #2 305 l · Γρήγορη φόρτιση DC — Leapmotor T03 45 kW, Smart #2 65 kW · Ισχύς — Leapmotor T03 95 PS, Smart #2 82 PS.
Leapmotor T03
Το Leapmotor T03 είναι αστικό hatchback του τμήματος A με μπαταρία 37,3 kWh και αυτονομία WLTP 275 km στο έτος μοντέλου 2026.
Smart #2
Το Smart #2 είναι ένα αυτοκίνητο πόλης για δύο άτομα, στην κατηγορία A: διαθέτει μπαταρία 35,8 kWh, έχει αυτονομία WLTP 290 χιλιομέτρων, ισχύ 82 ίππων και υποστηρίζει φόρτιση DC έως και 65 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Leapmotor T03 vs Smart #2
Leapmotor T03Electric · έτος μοντέλου 2026
Smart #2Pure+
Leapmotor T03 ή Smart #2 — ποιος κερδίζει πού
Smart #2 προηγείται 5-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmSmart #2 +15 km
- Μπαταρία kWhLeapmotor T03 +1,5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmΚαμία διαφορά
- Ισχύς PSLeapmotor T03 +13 PS
- 0–100 km/h ↓ sSmart #2 −1,1 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hSmart #2 +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWSmart #2 +20 kW
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lSmart #2 +95 l
Τεχνικά δεδομένα: Leapmotor T03 vs Smart #2
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Leapmotor T03Electric · έτος μοντέλου 2026 | Smart #2Pure+ | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 275 km | 290 km | Smart +15 km |
| Μπαταρία | 37,3 kWh | 35,8 kWh | Leapmotor +1,5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,6 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 45 kW | 65 kW | Smart +20 kW |
| Φόρτιση AC | — | 11 kW | — |
| Χρόνος φόρτισης 30–80% ↓ | 36 min | — | — |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 3,8 km/min | — | — |
| Τάση | — | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 95 PS | 82 PS | Leapmotor +13 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 12,7 s | 11,6 s | Smart −1,1 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 130 km/h | 140 km/h | Smart +10 km/h |
| Κίνηση | FWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 1140 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 210 l | 305 l | Smart +95 l |
| Μήκος | 3620 mm | 2746 mm | Leapmotor +874 mm |
| Πλάτος | — | 1760 mm | — |
| Ύψος | — | 1555 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 1875 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Leapmotor T03
Smart #2
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Leapmotor T03 ή το Smart #2;
Το Smart #2 πάει πιο μακριά: 290 km WLTP έναντι των 275 km του Leapmotor T03. Η διαφορά είναι 15 km.
Γιατί το Leapmotor T03 έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Smart #2;
Το Leapmotor T03 διαθέτει 37,3 kWh και καλύπτει 275 km, ενώ το Smart #2 με την μπαταρία των 35,8 kWh κάνει 290 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 13,6 έναντι 13,6 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Leapmotor T03 και του Smart #2;
Το Leapmotor T03 έχει FWD και 95 PS. Το Smart #2 έχει RWD και 82 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Smart #2 χωράει περισσότερο: 305 l έναντι των 210 l στο Leapmotor T03. Η διαφορά είναι 95 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.

