Leapmotor T03 vs Renault Twingo E-Tech
Renault Twingo E-Tech προηγείται 4-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — Leapmotor T03 210 l, Renault Twingo E-Tech 360 l · Μπαταρία — Leapmotor T03 37,3 kWh, Renault Twingo E-Tech 27,5 kWh · Ισχύς — Leapmotor T03 95 PS, Renault Twingo E-Tech 80 PS.
Leapmotor T03
Το Leapmotor T03 είναι αστικό hatchback του τμήματος A με μπαταρία 37,3 kWh και αυτονομία WLTP 275 km στο έτος μοντέλου 2026.
Renault Twingo E-Tech
Το Renault Twingo E-Tech είναι ένα μικρό hatchback πόλης, κατηγορίας Α, με αυτονομία 263 χιλιομέτρων και συμπαγείς διαστάσεις.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Leapmotor T03 vs Renault Twingo E-Tech
Leapmotor T03Electric · έτος μοντέλου 2026
Renault Twingo E-Tech27.5 kWh
Leapmotor T03 ή Renault Twingo E-Tech — ποιος κερδίζει πού
Renault Twingo E-Tech προηγείται 4-3
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLeapmotor T03 +12 km
- Μπαταρία kWhLeapmotor T03 +9,8 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmRenault Twingo E-Tech −1,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSLeapmotor T03 +15 PS
- 0–100 km/h ↓ sRenault Twingo E-Tech −0,6 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hΚαμία διαφορά
- Γρήγορη φόρτιση DC kWRenault Twingo E-Tech +5 kW
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lRenault Twingo E-Tech +150 l
Τεχνικά δεδομένα: Leapmotor T03 vs Renault Twingo E-Tech
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Leapmotor T03Electric · έτος μοντέλου 2026 | Renault Twingo E-Tech27.5 kWh | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 275 km | 263 km | Leapmotor +12 km |
| Μπαταρία | 37,3 kWh | 27,5 kWh | Leapmotor +9,8 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,6 kWh/100 km | 12,2 kWh/100 km | Renault −1,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 45 kW | 50 kW | Renault +5 kW |
| Φόρτιση AC | — | 11 kW | — |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 36 min 30–80% | 30 min 10–80% | 6 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 3,8 km/min | 6,1 km/min | Renault +2,3 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 95 PS | 80 PS | Leapmotor +15 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 12,7 s | 12,1 s | Renault −0,6 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 130 km/h | 130 km/h | Καμία διαφορά |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 1200 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 210 l | 360 l | Renault +150 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Renault |
| Μήκος | 3620 mm | 3789 mm | Renault +169 mm |
| Πλάτος | — | 1720 mm | — |
| Ύψος | — | 1495 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2500 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Leapmotor T03
Renault Twingo E-Tech
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Leapmotor T03
Renault Twingo E-Tech
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Leapmotor T03 ή το Renault Twingo E-Tech;
Το Leapmotor T03 πάει πιο μακριά: 275 km WLTP έναντι των 263 km του Renault Twingo E-Tech. Η διαφορά είναι 12 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Renault Twingo E-Tech — η μπαταρία των 27,5 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Leapmotor T03, με 37,3 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Renault Twingo E-Tech χωράει περισσότερο: 360 l έναντι των 210 l στο Leapmotor T03. Η διαφορά είναι 150 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Leapmotor T03 δέχεται έως 45 kW DC, το Renault Twingo E-Tech έως 50 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.

