Dacia Spring vs Leapmotor T03
Leapmotor T03 προηγείται 7-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Dacia Spring 45 PS, Leapmotor T03 95 PS · Γρήγορη φόρτιση DC — Dacia Spring 30 kW, Leapmotor T03 45 kW · 0–100 km/h — Dacia Spring 19 s, Leapmotor T03 12,7 s.
Dacia Spring
Το Dacia Spring είναι αστικό hatchback του τμήματος A, στο έτος μοντέλου 2026 σε δύο παραλλαγές ισχύος: 70 και 100 PS, με αυτονομία WLTP έως 225 km.
Leapmotor T03
Το Leapmotor T03 είναι αστικό hatchback του τμήματος A με μπαταρία 37,3 kWh και αυτονομία WLTP 275 km στο έτος μοντέλου 2026.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Dacia Spring vs Leapmotor T03
- Dacia SpringElectric 45
Leapmotor T03Electric · έτος μοντέλου 2026
Dacia Spring ή Leapmotor T03 — ποιος κερδίζει πού
Leapmotor T03 προηγείται 7-1
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLeapmotor T03 +45 km
- Μπαταρία kWhLeapmotor T03 +10,5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmLeapmotor T03 −0,3 kWh/100 km
- Ισχύς PSLeapmotor T03 +50 PS
- 0–100 km/h ↓ sLeapmotor T03 −6,3 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLeapmotor T03 +5 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLeapmotor T03 +15 kW
- Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lDacia Spring +80 l
Τεχνικά δεδομένα: Dacia Spring vs Leapmotor T03
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Dacia SpringElectric 45 | Leapmotor T03Electric · έτος μοντέλου 2026 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 230 km | 275 km | Leapmotor +45 km |
| Μπαταρία | 26,8 kWh | 37,3 kWh | Leapmotor +10,5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 13,9 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Leapmotor −0,3 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 30 kW | 45 kW | Leapmotor +15 kW |
| Φόρτιση AC | 7 kW | — | — |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 56 min 0–80% | 36 min 30–80% | 20 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 3,3 km/min | 3,8 km/min | Leapmotor +0,5 km/min |
| Τάση | 400 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 45 PS | 95 PS | Leapmotor +50 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 19 s | 12,7 s | Leapmotor −6,3 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 125 km/h | 130 km/h | Leapmotor +5 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 895 kg | — | — |
| Χώρος αποσκευών | 290 l | 210 l | Dacia +80 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο Dacia |
| Μήκος | 3701 mm | 3620 mm | Dacia +81 mm |
| Πλάτος | 1583 mm | — | — |
| Ύψος | 1489 mm | — | — |
| Μεταξόνιο | 2423 mm | — | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Dacia Spring
Leapmotor T03
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Dacia Spring
Leapmotor T03
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Hatchback, κατηγορία A
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Dacia Spring ή το Leapmotor T03;
Το Leapmotor T03 πάει πιο μακριά: 275 km WLTP έναντι των 230 km του Dacia Spring. Η διαφορά είναι 45 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Dacia Spring — η μπαταρία των 26,8 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Leapmotor T03, με 37,3 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Dacia Spring ή το Leapmotor T03;
Το Leapmotor T03 είναι ισχυρότερο: 95 PS έναντι των 45 PS του Dacia Spring. Η διαφορά είναι 50 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Dacia Spring χωράει περισσότερο: 290 l έναντι των 210 l στο Leapmotor T03. Η διαφορά είναι 80 l.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




