Leapmotor B10 vs Škoda Elroq
Škoda Elroq προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — Leapmotor B10 218 PS, Škoda Elroq 299 PS · Αυτονομία WLTP — Leapmotor B10 434 km, Škoda Elroq 576 km · 0–100 km/h — Leapmotor B10 8 s, Škoda Elroq 6,2 s.
Leapmotor B10
Το Leapmotor B10 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD): διαθέτει 218 ίππους, αυτονομία έως και 434 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως και 168 kW.
Škoda Elroq
Το Škoda Elroq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας C με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππων, αυτονομία έως και 576 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: Leapmotor B10 vs Škoda Elroq
Leapmotor B10Long Range
Škoda Elroq85x
Leapmotor B10 ή Škoda Elroq — ποιος κερδίζει πού
Škoda Elroq προηγείται 7-2
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmŠkoda Elroq +142 km
- Μπαταρία kWhŠkoda Elroq +9,9 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −1,8 kWh/100 km
- Ισχύς PSŠkoda Elroq +81 PS
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hŠkoda Elroq +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLeapmotor B10 +3 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgLeapmotor B10 −287 kg
- Χώρος αποσκευών lŠkoda Elroq +40 l
Τεχνικά δεδομένα: Leapmotor B10 vs Škoda Elroq
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | Leapmotor B10Long Range | Škoda Elroq85x | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 434 km | 576 km | Škoda +142 km |
| Μπαταρία | 67,1 kWh | 77 kWh | Škoda +9,9 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 17,3 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −1,8 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 168 kW | 165 kW | Leapmotor +3 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 18 min 30–80% | 29 min 10–80% | 11 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 12,1 km/min | 13,9 km/min | Škoda +1,8 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 218 PS | 299 PS | Škoda +81 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 8 s | 6,2 s | Škoda −1,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 170 km/h | 180 km/h | Škoda +10 km/h |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1845 kg | 2132 kg | Leapmotor −287 kg |
| Χώρος αποσκευών | 430 l | 470 l | Škoda +40 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4515 mm | 4488 mm | Leapmotor +27 mm |
| Πλάτος | 1885 mm | 1884 mm | Leapmotor +1 mm |
| Ύψος | 1655 mm | 1620 mm | Leapmotor +35 mm |
| Μεταξόνιο | 2735 mm | 2766 mm | Škoda +31 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
Leapmotor B10
Škoda Elroq
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Leapmotor B10
Škoda Elroq
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το Leapmotor B10 ή το Škoda Elroq;
Το Škoda Elroq πάει πιο μακριά: 576 km WLTP έναντι των 434 km του Leapmotor B10. Η διαφορά είναι 142 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του Leapmotor B10 και του Škoda Elroq;
Το Leapmotor B10 έχει RWD και 218 PS. Το Škoda Elroq έχει AWD και 299 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το Leapmotor B10 ή το Škoda Elroq;
Το Škoda Elroq είναι ισχυρότερο: 299 PS έναντι των 218 PS του Leapmotor B10. Η διαφορά είναι 81 PS.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το Leapmotor B10 δέχεται έως 168 kW DC, το Škoda Elroq έως 165 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




