GAC Aion V vs Subaru Solterra
GAC Aion V προηγείται 6-5
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — GAC Aion V 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Ισχύς — GAC Aion V 204 PS, Subaru Solterra 343 PS · 0–100 km/h — GAC Aion V 8 s, Subaru Solterra 5,1 s.
GAC Aion V
Ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D, με αυτονομία 510 χιλιομέτρων στον κύκλο δοκιμών WLTP και ισχύ 204 ίππων.
Subaru Solterra
Το Subaru Solterra είναι SUV του τμήματος D με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς, στο έτος μοντέλου 2026 με ισχύ 343 PS και αυτονομία WLTP 511 km.
Προφίλ έναντι της αγοράς: GAC Aion V vs Subaru Solterra
GAC Aion V77 kWh
Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026
GAC Aion V ή Subaru Solterra — ποιος κερδίζει πού
GAC Aion V προηγείται 6-5
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmSubaru Solterra +1 km
- Μπαταρία kWhGAC Aion V +2,2 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −2,4 kWh/100 km
- Ισχύς PSSubaru Solterra +139 PS
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −2,9 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hGAC Aion V +20 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWGAC Aion V +30 kW
- Φόρτιση AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minGAC Aion V −4 min
- Βάρος ↓ kgGAC Aion V −307 kg
- Χώρος αποσκευών lGAC Aion V +21 l
Τεχνικά δεδομένα: GAC Aion V vs Subaru Solterra
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | GAC Aion V77 kWh | Subaru SolterraAWD · έτος μοντέλου 2026 | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 510 km | 511 km | Subaru +1 km |
| Μπαταρία | 75,3 kWh | 73,1 kWh | GAC +2,2 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,7 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −2,4 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 180 kW | 150 kW | GAC +30 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 24 min | 28 min | GAC −4 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,9 km/min | 12,8 km/min | GAC +2,1 km/min |
| Τάση | 400 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 204 PS | 343 PS | Subaru +139 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 8 s | 5,1 s | Subaru −2,9 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 160 km/h | GAC +20 km/h |
| Κίνηση | FWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 1810 kg | 2117 kg | GAC −307 kg |
| Χώρος αποσκευών | 442 l | 421 l | GAC +21 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο GAC |
| Μήκος | 4605 mm | — | — |
| Πλάτος | 1876 mm | — | — |
| Ύψος | 1699 mm | — | — |
| Μεταξόνιο | 2775 mm | — | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
GAC Aion V
Subaru Solterra
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
GAC Aion V
Subaru Solterra
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Γιατί το GAC Aion V έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το Subaru Solterra;
Το GAC Aion V διαθέτει 75,3 kWh και καλύπτει 510 km, ενώ το Subaru Solterra με την μπαταρία των 73,1 kWh κάνει 511 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 16,7 έναντι 14,3 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του GAC Aion V και του Subaru Solterra;
Το GAC Aion V έχει FWD και 204 PS. Το Subaru Solterra έχει AWD και 343 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το GAC Aion V — η μπαταρία των 75,3 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Subaru Solterra, με 73,1 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το GAC Aion V ή το Subaru Solterra;
Το Subaru Solterra είναι ισχυρότερο: 343 PS έναντι των 204 PS του GAC Aion V. Η διαφορά είναι 139 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




