BYD Atto 8 vs Xpeng G9L

BYD Atto 8 προηγείται 4-1

Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — BYD Atto 8 462 PS, Xpeng G9L 367 PS · Κατανάλωση — BYD Atto 8 17,6 kWh/100 km, Xpeng G9L 21,1 kWh/100 km · 0–100 km/h — BYD Atto 8 8 s, Xpeng G9L 7 s.

BYD Atto 8

Το BYD Atto 8 είναι ένα επταθέσιο SUV της κατηγορίας E με μπαταρία 115 kWh: η αυτονομία WLTP κυμαίνεται από 602 έως 653 χιλιόμετρα και η ισχύς από 462 έως 775 ίππους.

Xpeng G9L

Το Xpeng G9L είναι επταθέσιο SUV του τμήματος E: μπαταρία 110 kWh, αυτονομία WLTP έως 591 km και φόρτιση DC 540 kW.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Atto 8 vs Xpeng G9L

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BYD Atto 8 ή Xpeng G9L — ποιος κερδίζει πού

BYD Atto 8 προηγείται 4-1

Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBYD Atto 8 +62 km
    BYD Atto 8
    653
    Xpeng G9L
    591
  • Μπαταρία kWhBYD Atto 8 +5 kWh
    BYD Atto 8
    115
    Xpeng G9L
    110
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBYD Atto 8 −3,5 kWh/100 km
    BYD Atto 8
    17,6
    Xpeng G9L
    21,1
  • Ισχύς PSBYD Atto 8 +95 PS
    BYD Atto 8
    462
    Xpeng G9L
    367
  • 0–100 km/h ↓ sXpeng G9L −1 s
    BYD Atto 8
    8
    Xpeng G9L
    7
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hΧωρίς δεδομένα
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    200
  • Γρήγορη φόρτιση DC kWΧωρίς δεδομένα
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    540
  • Φόρτιση AC kWΧωρίς δεδομένα
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minΧωρίς δεδομένα
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    12
  • Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    2700
  • Χώρος αποσκευών lΧωρίς δεδομένα
    BYD Atto 8
    —
    Xpeng G9L
    935

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BYD Atto 8 vs Xpeng G9L

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BYD Atto 8 vs Xpeng G9L
Βασικές παράμετροι BYD Atto 8
Design
Xpeng G9L
RWD Long Range
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP653 km591 kmBYD +62 km
Μπαταρία115 kWh110 kWhBYD +5 kWh
Κατανάλωση ↓17,6 kWh/100 km21,1 kWh/100 kmBYD −3,5 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC—540 kW—
Φόρτιση AC—11 kW—
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓—12 min—
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης—34,5 km/min—
Τάση—800 V—
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς462 PS367 PSBYD +95 PS
0–100 km/h ↓8 s7 sXpeng −1 s
Μέγιστη ταχύτητα—200 km/h—
ΚίνησηRWDRWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓—2700 kg—
Χώρος αποσκευών—935 l—
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΌχιΝαιμόνο Xpeng
Μήκος5040 mm5120 mmXpeng +80 mm
Πλάτος1996 mm1999 mmXpeng +3 mm
Ύψος1760 mm1788 mmXpeng +28 mm
Μεταξόνιο—3100 mm—

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BYD Atto 8

Κόστος ανά 100 km5,28
Μηνιαίως66
Ετησίως792

Xpeng G9L

Κόστος ανά 100 km6,33
Μηνιαίως79
Ετησίως950

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BYD Atto 8

Xpeng G9L

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία E

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Atto 8 ή το Xpeng G9L;

Το BYD Atto 8 πάει πιο μακριά: 653 km WLTP έναντι των 591 km του Xpeng G9L. Η διαφορά είναι 62 km.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το Xpeng G9L — η μπαταρία των 110 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BYD Atto 8, με 115 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;

Το BYD Atto 8 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 17,6 kWh/100 km έναντι των 21,1 kWh/100 km στο Xpeng G9L. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 525 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.