BMW iX4 vs Smart #5
BMW iX4 προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BMW iX4 11 kW, Smart #5 22 kW · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Smart #5 590 km · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Smart #5 6,5 s.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
Smart #5
Το Smart #5 είναι ένα SUV της κατηγορίας D που προσφέρει τέσσερις εκδόσεις μετάδοσης με ισχύ από 340 PS έως 646 PS.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Smart #5
BMW iX4 ή Smart #5 — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +238 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +14,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSBMW iX4 +106 PS
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,6 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +10 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWSmart #5 +11 kW
- Χρόνος φόρτισης ↓ minSmart #5 −3 min
- Βάρος ↓ kgSmart #5 −45 kg
- Χώρος αποσκευών lSmart #5 +140 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Smart #5
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | Smart #5Pro+ | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 590 km | BMW +238 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 94 kWh | BMW +14,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 18,4 kWh/100 km | BMW −2,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 400 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 22 kW | Smart +11 kW |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 18 min | Smart −3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 22,9 km/min | BMW +4,7 km/min |
| Τάση | 800 V | 800 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 363 PS | BMW +106 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 6,5 s | BMW −1,6 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 200 km/h | BMW +10 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2260 kg | Smart −45 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 630 l | Smart +140 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4782 mm | 4695 mm | BMW +87 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | 1920 mm | Smart +25 mm |
| Ύψος | 1595 mm | 1705 mm | Smart +110 mm |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2900 mm | Smart +3 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
Smart #5
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Smart #5
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Smart #5;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 590 km του Smart #5. Η διαφορά είναι 238 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του Smart #5;
Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το Smart #5 έχει RWD και 363 PS.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Smart #5 χωράει περισσότερο: 630 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 140 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το Smart #5 έως 400 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 18 λεπτά αντίστοιχα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.







