BMW iX4 vs Škoda Enyaq

BMW iX4 προηγείται 7-3

Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, Škoda Enyaq 165 kW · Ισχύς — BMW iX4 469 PS, Škoda Enyaq 286 PS · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, Škoda Enyaq 581 km.

BMW iX4

Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.

Škoda Enyaq

Το Škoda Enyaq είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με κίνηση στους πίσω τροχούς (RWD) ή σε όλους τους τροχούς (AWD): διαθέτει ισχύ από 190 έως 340 ίππους, αυτονομία έως και 581 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP, και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 165 kW.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs Škoda Enyaq

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BMW iX4 ή Škoda Enyaq — ποιος κερδίζει πού

BMW iX4 προηγείται 7-3

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +247 km
    BMW iX4
    828
    Škoda Enyaq
    581
  • Μπαταρία kWhBMW iX4 +31,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Škoda Enyaq
    77
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq −0,5 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Škoda Enyaq
    15,2
  • Ισχύς PSBMW iX4 +183 PS
    BMW iX4
    469
    Škoda Enyaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,7 s
    BMW iX4
    4,9
    Škoda Enyaq
    6,6
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Škoda Enyaq
    180
  • BMW iX4
    400
    Škoda Enyaq
    165
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    BMW iX4
    11
    Škoda Enyaq
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW iX4 −8 min
    BMW iX4
    21
    Škoda Enyaq
    29
  • Βάρος ↓ kgŠkoda Enyaq −239 kg
    BMW iX4
    2305
    Škoda Enyaq
    2066
  • Χώρος αποσκευών lŠkoda Enyaq +95 l
    BMW iX4
    490
    Škoda Enyaq
    585

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Škoda Enyaq

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs Škoda Enyaq
Βασικές παράμετροι BMW iX4
50 xDrive
Škoda Enyaq
85
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP828 km581 kmBMW +247 km
Μπαταρία108,7 kWh77 kWhBMW +31,7 kWh
Κατανάλωση ↓15,7 kWh/100 km15,2 kWh/100 kmŠkoda −0,5 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC400 kW165 kWBMW +235 kW
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓21 min29 minBMW −8 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης27,6 km/min14 km/minBMW +13,6 km/min
Τάση800 V400 VBMW +400 V
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς469 PS286 PSBMW +183 PS
0–100 km/h ↓4,9 s6,6 sBMW −1,7 s
Μέγιστη ταχύτητα210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
ΚίνησηAWDRWDδιαφορετικός τύπος
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2305 kg2066 kgŠkoda −239 kg
Χώρος αποσκευών490 l585 lŠkoda +95 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΝαι—
Μήκος4782 mm4658 mmBMW +124 mm
Πλάτος1895 mm1879 mmBMW +16 mm
Ύψος1595 mm1622 mmŠkoda +27 mm
Μεταξόνιο2897 mm2766 mmBMW +131 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BMW iX4

Κόστος ανά 100 km4,71
Μηνιαίως59
Ετησίως707

Škoda Enyaq

Κόστος ανά 100 km4,56
Μηνιαίως57
Ετησίως684

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BMW iX4

Škoda Enyaq

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το Škoda Enyaq;

Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 581 km του Škoda Enyaq. Η διαφορά είναι 247 km.

Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BMW iX4 και του Škoda Enyaq;

Το BMW iX4 έχει AWD και 469 PS. Το Škoda Enyaq έχει RWD και 286 PS.

Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BMW iX4 ή το Škoda Enyaq;

Το BMW iX4 είναι ισχυρότερο: 469 PS έναντι των 286 PS του Škoda Enyaq. Η διαφορά είναι 183 PS.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το Škoda Enyaq χωράει περισσότερο: 585 l έναντι των 490 l στο BMW iX4. Η διαφορά είναι 95 l.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.