BMW iX4 vs BYD Sealion 7
BMW iX4 προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW iX4 400 kW, BYD Sealion 7 230 kW · Αυτονομία WLTP — BMW iX4 828 km, BYD Sealion 7 502 km · Μπαταρία — BMW iX4 108,7 kWh, BYD Sealion 7 91,3 kWh.
BMW iX4
Το BMW iX4 είναι ένα ηλεκτρικό SUV της κατηγορίας D με σύστημα κίνησης AWD: διαθέτει από 374 έως 469 ίππους, αυτονομία έως και 828 χιλιόμετρα σύμφωνα με το πρότυπο WLTP και υποστηρίζει φόρτιση DC έως 400 kW.
BYD Sealion 7
Το BYD Sealion 7 είναι SUV του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 456 έως 502 km, ισχύς από 312 έως 530 PS.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX4 vs BYD Sealion 7
BMW iX450 xDrive
BYD Sealion 7Excellence AWD
BMW iX4 ή BYD Sealion 7 — ποιος κερδίζει πού
BMW iX4 προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBMW iX4 +326 km
- Μπαταρία kWhBMW iX4 +17,4 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −2,5 kWh/100 km
- Ισχύς PSBYD Sealion 7 +61 PS
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −0,4 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBYD Sealion 7 +5 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBMW iX4 +170 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW iX4 −3 min
- Βάρος ↓ kgBMW iX4 −130 kg
- Χώρος αποσκευών lBYD Sealion 7 +30 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX4 vs BYD Sealion 7
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX450 xDrive | BYD Sealion 7Excellence AWD | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 828 km | 502 km | BMW +326 km |
| Μπαταρία | 108,7 kWh | 91,3 kWh | BMW +17,4 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,7 kWh/100 km | 18,2 kWh/100 km | BMW −2,5 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 400 kW | 230 kW | BMW +170 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 21 min | 24 min | BMW −3 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 27,6 km/min | 14,6 km/min | BMW +13 km/min |
| Τάση | 800 V | — | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 469 PS | 530 PS | BYD +61 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 4,5 s | BYD −0,4 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 210 km/h | 215 km/h | BYD +5 km/h |
| Κίνηση | AWD | AWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2305 kg | 2435 kg | BMW −130 kg |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 520 l | BYD +30 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Όχι | μόνο BMW |
| Μήκος | 4782 mm | 4830 mm | BYD +48 mm |
| Πλάτος | 1895 mm | — | — |
| Ύψος | 1595 mm | — | — |
| Μεταξόνιο | 2897 mm | 2930 mm | BYD +33 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX4
BYD Sealion 7
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Sealion 7
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX4 ή το BYD Sealion 7;
Το BMW iX4 πάει πιο μακριά: 828 km WLTP έναντι των 502 km του BYD Sealion 7. Η διαφορά είναι 326 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το BMW iX4 — η μπαταρία των 108,7 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BYD Sealion 7, με 91,3 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX4 δέχεται έως 400 kW DC, το BYD Sealion 7 έως 230 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 21 και 24 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το BMW iX4 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 15,7 kWh/100 km έναντι των 18,2 kWh/100 km στο BYD Sealion 7. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 375 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.







