BYD Sealion 7 vs Mazda CX-6e
BYD Sealion 7 προηγείται 8-1
Μεγαλύτερες διαφορές: Ισχύς — BYD Sealion 7 530 PS, Mazda CX-6e 258 PS · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, Mazda CX-6e 7,9 s · Χώρος αποσκευών — BYD Sealion 7 520 l, Mazda CX-6e 363 l.
BYD Sealion 7
Το BYD Sealion 7 είναι SUV του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 456 έως 502 km, ισχύς από 312 έως 530 PS.
Mazda CX-6e
Το Mazda CX-6e είναι ένα SUV της κατηγορίας D με κίνηση στους πίσω τροχούς, που προσφέρει αυτονομία 484 χιλιομέτρων σύμφωνα με τον κύκλο δοκιμών WLTP και διαθέτει δυνατότητα γρήγορης φόρτισης DC.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Sealion 7 vs Mazda CX-6e
BYD Sealion 7Excellence AWD
Mazda CX-6eTakumi
BYD Sealion 7 ή Mazda CX-6e — ποιος κερδίζει πού
BYD Sealion 7 προηγείται 8-1
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBYD Sealion 7 +18 km
- Μπαταρία kWhBYD Sealion 7 +13,3 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −0,7 kWh/100 km
- Ισχύς PSBYD Sealion 7 +272 PS
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −3,4 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hBYD Sealion 7 +30 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWBYD Sealion 7 +35 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minΚαμία διαφορά
- Βάρος ↓ kgMazda CX-6e −305 kg
- Χώρος αποσκευών lBYD Sealion 7 +157 l
Τεχνικά δεδομένα: BYD Sealion 7 vs Mazda CX-6e
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BYD Sealion 7Excellence AWD | Mazda CX-6eTakumi | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 502 km | 484 km | BYD +18 km |
| Μπαταρία | 91,3 kWh | 78 kWh | BYD +13,3 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 18,2 kWh/100 km | 18,9 kWh/100 km | BYD −0,7 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 230 kW | 195 kW | BYD +35 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 24 min | 24 min | Καμία διαφορά |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,6 km/min | 14,1 km/min | BYD +0,5 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 530 PS | 258 PS | BYD +272 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 7,9 s | BYD −3,4 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 215 km/h | 185 km/h | BYD +30 km/h |
| Κίνηση | AWD | RWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2435 kg | 2130 kg | Mazda −305 kg |
| Χώρος αποσκευών | 520 l | 363 l | BYD +157 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Mazda |
| Μήκος | 4830 mm | 4850 mm | Mazda +20 mm |
| Πλάτος | — | 1935 mm | — |
| Ύψος | — | 1620 mm | — |
| Μεταξόνιο | 2930 mm | 2902 mm | BYD +28 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BYD Sealion 7
Mazda CX-6e
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Sealion 7
Mazda CX-6e
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Sealion 7 ή το Mazda CX-6e;
Το BYD Sealion 7 πάει πιο μακριά: 502 km WLTP έναντι των 484 km του Mazda CX-6e. Η διαφορά είναι 18 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BYD Sealion 7 και του Mazda CX-6e;
Το BYD Sealion 7 έχει AWD και 530 PS. Το Mazda CX-6e έχει RWD και 258 PS.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Mazda CX-6e — η μπαταρία των 78 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BYD Sealion 7, με 91,3 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BYD Sealion 7 ή το Mazda CX-6e;
Το BYD Sealion 7 είναι ισχυρότερο: 530 PS έναντι των 258 PS του Mazda CX-6e. Η διαφορά είναι 272 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




