BMW iX1 vs Lancia Gamma
Lancia Gamma προηγείται 7-2
Μεγαλύτερες διαφορές: Φόρτιση AC — BMW iX1 11 kW, Lancia Gamma 7 kW · Μπαταρία — BMW iX1 65,2 kWh, Lancia Gamma 97,2 kWh · Αυτονομία WLTP — BMW iX1 516 km, Lancia Gamma 741 km.
BMW iX1
Το BMW iX1 είναι SUV του τμήματος C σε δύο παραλλαγές: eDrive20 με αυτονομία WLTP 516 km και xDrive30 ισχύος 306 PS.
Lancia Gamma
Το Lancia Gamma είναι ένα ηλεκτρικό crossover της κατηγορίας C, διαθέσιμο σε τρεις εκδόσεις: με αυτονομία WLTP από 543 έως 741 χιλιόμετρα, ισχύ από 230 έως 350 ίππους και δυνατότητα φόρτισης DC στα 160 kW.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW iX1 vs Lancia Gamma
BMW iX1eDrive20 · έτος μοντέλου 2026
Lancia GammaLong Range
BMW iX1 ή Lancia Gamma — ποιος κερδίζει πού
Lancia Gamma προηγείται 7-2
Το αποτέλεσμα δεν περιλαμβάνει μετρήσεις για τις οποίες λείπουν δεδομένα από τη μία πλευρά.
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmLancia Gamma +225 km
- Μπαταρία kWhLancia Gamma +32 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSLancia Gamma +41 PS
- 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −0,8 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hLancia Gamma +20 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWLancia Gamma +30 kW
- Φόρτιση AC kWBMW iX1 +4 kW
- Βάρος ↓ kgΧωρίς δεδομένα
- Χώρος αποσκευών lLancia Gamma +70 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW iX1 vs Lancia Gamma
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW iX1eDrive20 · έτος μοντέλου 2026 | Lancia GammaLong Range | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 516 km | 741 km | Lancia +225 km |
| Μπαταρία | 65,2 kWh | 97,2 kWh | Lancia +32 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 12,6 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | BMW −3,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 130 kW | 160 kW | Lancia +30 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 7 kW | BMW +4 kW |
| Χρόνος φόρτισης ⚠ | 29 min 10–80% | 27 min 20–80% | 2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 12,5 km/min | 16,5 km/min | Lancia +4 km/min |
| Τάση | — | 400 V | — |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 204 PS | 245 PS | Lancia +41 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 8,6 s | 7,8 s | Lancia −0,8 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 170 km/h | 190 km/h | Lancia +20 km/h |
| Κίνηση | FWD | FWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | — | 2135 kg | — |
| Χώρος αποσκευών | 490 l | 560 l | Lancia +70 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Όχι | Ναι | μόνο Lancia |
| Μήκος | — | 4672 mm | — |
| Πλάτος | — | 1898 mm | — |
| Ύψος | — | 1664 mm | — |
| Μεταξόνιο | — | 2791 mm | — |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW iX1
Lancia Gamma
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Lancia Gamma
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: SUV / Crossover, κατηγορία C
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW iX1 ή το Lancia Gamma;
Το Lancia Gamma πάει πιο μακριά: 741 km WLTP έναντι των 516 km του BMW iX1. Η διαφορά είναι 225 km.
Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);
Μόνο το Lancia Gamma — η μπαταρία των 97,2 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BMW iX1, με 65,2 kWh, δεν το προσφέρει.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το Lancia Gamma χωράει περισσότερο: 560 l έναντι των 490 l στο BMW iX1. Η διαφορά είναι 70 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW iX1 δέχεται έως 130 kW DC, το Lancia Gamma έως 160 kW.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.




