BMW i4 vs BYD Seal

BMW i4 προηγείται 8-2

Μεγαλύτερες διαφορές: Γρήγορη φόρτιση DC — BMW i4 205 kW, BYD Seal 150 kW · Χρόνος φόρτισης 10–80% — BMW i4 30 min, BYD Seal 37 min · Ισχύς — BMW i4 340 PS, BYD Seal 313 PS.

BMW i4

Το BMW i4 είναι sedan του τμήματος D σε πέντε παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 514 έως 613 km, ισχύς από 286 έως 601 PS.

BYD Seal

Το BYD Seal είναι σεντάν του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: από 231 PS και αυτονομία WLTP 460 km έως 530 PS με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW i4 vs BYD Seal

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BMW i4 ή BYD Seal — ποιος κερδίζει πού

BMW i4 προηγείται 8-2

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBMW i4 +43 km
    BMW i4
    613
    BYD Seal
    570
  • Μπαταρία kWhBYD Seal +1,2 kWh
    BMW i4
    81,3
    BYD Seal
    82,5
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBMW i4 −1,2 kWh/100 km
    BMW i4
    15,4
    BYD Seal
    16,6
  • Ισχύς PSBMW i4 +27 PS
    BMW i4
    340
    BYD Seal
    313
  • 0–100 km/h ↓ sBMW i4 −0,2 s
    BMW i4
    5,7
    BYD Seal
    5,9
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hBMW i4 +10 km/h
    BMW i4
    190
    BYD Seal
    180
  • BMW i4
    205
    BYD Seal
    150
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    BMW i4
    11
    BYD Seal
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minBMW i4 −7 min
    BMW i4
    30
    BYD Seal
    37
  • Βάρος ↓ kgBMW i4 −5 kg
    BMW i4
    2050
    BYD Seal
    2055
  • Χώρος αποσκευών lBYD Seal +15 l
    BMW i4
    470
    BYD Seal
    485

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BMW i4 vs BYD Seal

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BMW i4 vs BYD Seal
Βασικές παράμετροι BMW i4
eDrive40
BYD Seal
Design RWD
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP613 km570 kmBMW +43 km
Μπαταρία81,3 kWh82,5 kWhBYD +1,2 kWh
Κατανάλωση ↓15,4 kWh/100 km16,6 kWh/100 kmBMW −1,2 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC205 kW150 kWBMW +55 kW
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓30 min37 minBMW −7 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης14,3 km/min10,8 km/minBMW +3,5 km/min
Τάση400 V400 VΚαμία διαφορά
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς340 PS313 PSBMW +27 PS
0–100 km/h ↓5,7 s5,9 sBMW −0,2 s
Μέγιστη ταχύτητα190 km/h180 km/hBMW +10 km/h
ΚίνησηRWDRWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2050 kg2055 kgBMW −5 kg
Χώρος αποσκευών470 l485 lBYD +15 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΌχιΝαιμόνο BYD
Μήκος4783 mm4800 mmBYD +17 mm
Πλάτος1852 mm1875 mmBYD +23 mm
Ύψος1448 mm1460 mmBYD +12 mm
Μεταξόνιο2856 mm2920 mmBYD +64 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BMW i4

Κόστος ανά 100 km4,62
Μηνιαίως58
Ετησίως693

BYD Seal

Κόστος ανά 100 km4,98
Μηνιαίως62
Ετησίως747

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BMW i4

BYD Seal

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Σεντάν, κατηγορία D

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW i4 ή το BYD Seal;

Το BMW i4 πάει πιο μακριά: 613 km WLTP έναντι των 570 km του BYD Seal. Η διαφορά είναι 43 km.

Γιατί το BYD Seal έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το BMW i4;

Το BYD Seal διαθέτει 82,5 kWh και καλύπτει 570 km, ενώ το BMW i4 με την μπαταρία των 81,3 kWh κάνει 613 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 16,6 έναντι 15,4 kWh/100 km.

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το BYD Seal — η μπαταρία των 82,5 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το BMW i4, με 81,3 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το BMW i4 δέχεται έως 205 kW DC, το BYD Seal έως 150 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 30 και 37 λεπτά αντίστοιχα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.