BYD Seal vs Mazda 6e

BYD Seal προηγείται 6-4

Μεγαλύτερες διαφορές: Χρόνος φόρτισης 10–80% — BYD Seal 37 min, Mazda 6e 24 min · Χώρος αποσκευών — BYD Seal 485 l, Mazda 6e 336 l · Γρήγορη φόρτιση DC — BYD Seal 150 kW, Mazda 6e 200 kW.

BYD Seal

Το BYD Seal είναι σεντάν του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: από 231 PS και αυτονομία WLTP 460 km έως 530 PS με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς.

Mazda 6e

Το Mazda 6e είναι ένα ηλεκτρικό σεντάν της κατηγορίας D, με αυτονομία έως και 560 χιλιόμετρα και δυνατότητα γρήγορης φόρτισης DC ισχύος 200 kW.

Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Seal vs Mazda 6e

Αυτονομία WLTPΜπαταρίαΙσχύςΓρήγορη φόρτιση DC0–100 km/h

BYD Seal ή Mazda 6e — ποιος κερδίζει πού

BYD Seal προηγείται 6-4

Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.

  • Αυτονομία WLTP kmBYD Seal +10 km
    BYD Seal
    570
    Mazda 6e
    560
  • Μπαταρία kWhBYD Seal +4,5 kWh
    BYD Seal
    82,5
    Mazda 6e
    78
  • Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmMazda 6e −0,5 kWh/100 km
    BYD Seal
    16,6
    Mazda 6e
    16,1
  • Ισχύς PSBYD Seal +55 PS
    BYD Seal
    313
    Mazda 6e
    258
  • 0–100 km/h ↓ sBYD Seal −1,4 s
    BYD Seal
    5,9
    Mazda 6e
    7,3
  • Μέγιστη ταχύτητα km/hBYD Seal +5 km/h
    BYD Seal
    180
    Mazda 6e
    175
  • BYD Seal
    150
    Mazda 6e
    200
  • Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
    BYD Seal
    11
    Mazda 6e
    11
  • Χρόνος φόρτισης ↓ minMazda 6e −13 min
    BYD Seal
    37
    Mazda 6e
    24
  • Βάρος ↓ kgMazda 6e −40 kg
    BYD Seal
    2055
    Mazda 6e
    2015
  • Χώρος αποσκευών lBYD Seal +149 l
    BYD Seal
    485
    Mazda 6e
    336

Προσθέστε τρίτο αυτοκίνητο

Τεχνικά δεδομένα: BYD Seal vs Mazda 6e

Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα

Τεχνικά δεδομένα: BYD Seal vs Mazda 6e
Βασικές παράμετροι BYD Seal
Design RWD
Mazda 6e
78 kWh
Διαφορά
Αυτονομία και ενέργεια
Αυτονομία WLTP570 km560 kmBYD +10 km
Μπαταρία82,5 kWh78 kWhBYD +4,5 kWh
Κατανάλωση ↓16,6 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmMazda −0,5 kWh/100 km
Φόρτιση
Γρήγορη φόρτιση DC150 kW200 kWMazda +50 kW
Φόρτιση AC11 kW11 kWΚαμία διαφορά
Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓37 min24 minMazda −13 min
Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης10,8 km/min16,3 km/minMazda +5,5 km/min
Τάση400 V——
Επιδόσεις και κίνηση
Ισχύς313 PS258 PSBYD +55 PS
0–100 km/h ↓5,9 s7,3 sBYD −1,4 s
Μέγιστη ταχύτητα180 km/h175 km/hBYD +5 km/h
ΚίνησηRWDRWD—
Πρακτικότητα
Βάρος ↓2055 kg2015 kgMazda −40 kg
Χώρος αποσκευών485 l336 lBYD +149 l
V2L (εξωτερική τροφοδοσία)ΝαιΌχιμόνο BYD
Μήκος4800 mm4921 mmMazda +121 mm
Πλάτος1875 mm1890 mmMazda +15 mm
Ύψος1460 mm1491 mmMazda +31 mm
Μεταξόνιο2920 mm2895 mmBYD +25 mm

Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.

Υπολογιστής κόστους ενέργειας

BYD Seal

Κόστος ανά 100 km4,98
Μηνιαίως62
Ετησίως747

Mazda 6e

Κόστος ανά 100 km4,83
Μηνιαίως60
Ετησίως725

Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.

Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων

BYD Seal

Mazda 6e

Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Σεντάν, κατηγορία D

Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση

Ποιο μπορεί να τροφοδοτήσει συσκευές από μια πρίζα (V2L);

Μόνο το BYD Seal — η μπαταρία των 82,5 kWh λειτουργεί ως πηγή ενέργειας. Το Mazda 6e, με 78 kWh, δεν το προσφέρει.

Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;

Το BYD Seal χωράει περισσότερο: 485 l έναντι των 336 l στο Mazda 6e. Η διαφορά είναι 149 l.

Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;

Το BYD Seal δέχεται έως 150 kW DC, το Mazda 6e έως 200 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 37 και 24 λεπτά αντίστοιχα.

Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;

Το Mazda 6e καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 16,1 kWh/100 km έναντι των 16,6 kWh/100 km στο BYD Seal. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 75 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.

Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης

Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.