BYD Seal vs Hyundai Ioniq 6 N
Hyundai Ioniq 6 N προηγείται 6-4
Μεγαλύτερες διαφορές: Χρόνος φόρτισης 10–80% — BYD Seal 37 min, Hyundai Ioniq 6 N 18 min · Ισχύς — BYD Seal 313 PS, Hyundai Ioniq 6 N 609 PS · 0–100 km/h — BYD Seal 5,9 s, Hyundai Ioniq 6 N 3,4 s.
BYD Seal
Το BYD Seal είναι σεντάν του τμήματος D σε τρεις παραλλαγές: από 231 PS και αυτονομία WLTP 460 km έως 530 PS με κίνηση και στους τέσσερις τροχούς.
Hyundai Ioniq 6 N
Σπορ σεντάν της κατηγορίας D με υψηλές επιδόσεις, εξοπλισμένο με κίνηση και στους δύο άξονες και γρήγορη φόρτιση συνεχούς ρεύματος (DC).
Προφίλ έναντι της αγοράς: BYD Seal vs Hyundai Ioniq 6 N
BYD SealDesign RWD
Hyundai Ioniq 6 NN
BYD Seal ή Hyundai Ioniq 6 N — ποιος κερδίζει πού
Hyundai Ioniq 6 N προηγείται 6-4
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmBYD Seal +83 km
- Μπαταρία kWhHyundai Ioniq 6 N +1,5 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmBYD Seal −2,1 kWh/100 km
- Ισχύς PSHyundai Ioniq 6 N +296 PS
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 6 N −2,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hHyundai Ioniq 6 N +77 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWHyundai Ioniq 6 N +110 kW
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minHyundai Ioniq 6 N −19 min
- Βάρος ↓ kgBYD Seal −111 kg
- Χώρος αποσκευών lBYD Seal +114 l
Τεχνικά δεδομένα: BYD Seal vs Hyundai Ioniq 6 N
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BYD SealDesign RWD | Hyundai Ioniq 6 NN | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 570 km | 487 km | BYD +83 km |
| Μπαταρία | 82,5 kWh | 84 kWh | Hyundai +1,5 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 16,6 kWh/100 km | 18,7 kWh/100 km | BYD −2,1 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 150 kW | 260 kW | Hyundai +110 kW |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 37 min | 18 min | Hyundai −19 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 10,8 km/min | 18,9 km/min | Hyundai +8,1 km/min |
| Τάση | 400 V | 800 V | Hyundai +400 V |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 313 PS | 609 PS | Hyundai +296 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 5,9 s | 3,4 s | Hyundai −2,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 180 km/h | 257 km/h | Hyundai +77 km/h |
| Κίνηση | RWD | AWD | διαφορετικός τύπος |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2055 kg | 2166 kg | BYD −111 kg |
| Χώρος αποσκευών | 485 l | 371 l | BYD +114 l |
| V2L (εξωτερική τροφοδοσία) | Ναι | Ναι | — |
| Μήκος | 4800 mm | 4935 mm | Hyundai +135 mm |
| Πλάτος | 1875 mm | 1940 mm | Hyundai +65 mm |
| Ύψος | 1460 mm | 1495 mm | Hyundai +35 mm |
| Μεταξόνιο | 2920 mm | 2965 mm | Hyundai +45 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BYD Seal
Hyundai Ioniq 6 N
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
BYD Seal
Hyundai Ioniq 6 N
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Σεντάν, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BYD Seal ή το Hyundai Ioniq 6 N;
Το BYD Seal πάει πιο μακριά: 570 km WLTP έναντι των 487 km του Hyundai Ioniq 6 N. Η διαφορά είναι 83 km.
Γιατί το Hyundai Ioniq 6 N έχει μεγαλύτερη μπαταρία αλλά μικρότερη αυτονομία από το BYD Seal;
Το Hyundai Ioniq 6 N διαθέτει 84 kWh και καλύπτει 487 km, ενώ το BYD Seal με την μπαταρία των 82,5 kWh κάνει 570 km. Η κατανάλωση ενέργειας καθορίζει την απόσταση: 18,7 έναντι 16,6 kWh/100 km.
Πώς διαφέρουν τα συστήματα κίνησης του BYD Seal και του Hyundai Ioniq 6 N;
Το BYD Seal έχει RWD και 313 PS. Το Hyundai Ioniq 6 N έχει AWD και 609 PS.
Ποιο είναι πιο ισχυρό — το BYD Seal ή το Hyundai Ioniq 6 N;
Το Hyundai Ioniq 6 N είναι ισχυρότερο: 609 PS έναντι των 313 PS του BYD Seal. Η διαφορά είναι 296 PS.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


