BMW i4 vs Polestar 2
Polestar 2 προηγείται 6-3
Μεγαλύτερες διαφορές: Χώρος αποσκευών — BMW i4 470 l, Polestar 2 405 l · Ισχύς — BMW i4 340 PS, Polestar 2 299 PS · 0–100 km/h — BMW i4 5,7 s, Polestar 2 6,2 s.
BMW i4
Το BMW i4 είναι sedan του τμήματος D σε πέντε παραλλαγές: αυτονομία WLTP από 514 έως 613 km, ισχύς από 286 έως 601 PS.
Polestar 2
Το Polestar 2 είναι ένα σεντάν της κατηγορίας D που προσφέρει εκδόσεις με κίνηση σε έναν ή δύο άξονες, καθώς και αυτονομία που υπερβαίνει τα 590 χιλιόμετρα.
Προφίλ έναντι της αγοράς: BMW i4 vs Polestar 2
BMW i4eDrive40
Polestar 2Long Range Single Motor
BMW i4 ή Polestar 2 — ποιος κερδίζει πού
Polestar 2 προηγείται 6-3
Κάντε κλικ σε ένα τμήμα για να δείτε μόνο αυτές τις μετρήσεις. Η μπάρα δείχνει πού βρίσκεται το αυτοκίνητο σε όλο τον κατάλογο.
- Αυτονομία WLTP kmPolestar 2 +46 km
- Μπαταρία kWhPolestar 2 +0,7 kWh
- Κατανάλωση ↓ kWh/100 kmPolestar 2 −0,6 kWh/100 km
- Ισχύς PSBMW i4 +41 PS
- 0–100 km/h ↓ sBMW i4 −0,5 s
- Μέγιστη ταχύτητα km/hPolestar 2 +15 km/h
- Γρήγορη φόρτιση DC kWΚαμία διαφορά
- Φόρτιση AC kWΚαμία διαφορά
- Χρόνος φόρτισης ↓ minPolestar 2 −2 min
- Βάρος ↓ kgPolestar 2 −116 kg
- Χώρος αποσκευών lBMW i4 +65 l
Τεχνικά δεδομένα: BMW i4 vs Polestar 2
Έντονη γραφή και υπογράμμιση = καλύτερη επίδοση · ↓ = λιγότερο σημαίνει καλύτερα · — = χωρίς δεδομένα
| Βασικές παράμετροι | BMW i4eDrive40 | Polestar 2Long Range Single Motor | Διαφορά |
|---|---|---|---|
| Αυτονομία και ενέργεια | |||
| Αυτονομία WLTP | 613 km | 659 km | Polestar +46 km |
| Μπαταρία | 81,3 kWh | 82 kWh | Polestar +0,7 kWh |
| Κατανάλωση ↓ | 15,4 kWh/100 km | 14,8 kWh/100 km | Polestar −0,6 kWh/100 km |
| Φόρτιση | |||
| Γρήγορη φόρτιση DC | 205 kW | 205 kW | Καμία διαφορά |
| Φόρτιση AC | 11 kW | 11 kW | Καμία διαφορά |
| Χρόνος φόρτισης 10–80% ↓ | 30 min | 28 min | Polestar −2 min |
| Αυτονομία ανά λεπτό φόρτισης | 14,3 km/min | 16,5 km/min | Polestar +2,2 km/min |
| Τάση | 400 V | 400 V | Καμία διαφορά |
| Επιδόσεις και κίνηση | |||
| Ισχύς | 340 PS | 299 PS | BMW +41 PS |
| 0–100 km/h ↓ | 5,7 s | 6,2 s | BMW −0,5 s |
| Μέγιστη ταχύτητα | 190 km/h | 205 km/h | Polestar +15 km/h |
| Κίνηση | RWD | RWD | — |
| Πρακτικότητα | |||
| Βάρος ↓ | 2050 kg | 1934 kg | Polestar −116 kg |
| Χώρος αποσκευών | 470 l | 405 l | BMW +65 l |
| Μήκος | 4783 mm | 4606 mm | BMW +177 mm |
| Πλάτος | 1852 mm | 1859 mm | Polestar +7 mm |
| Ύψος | 1448 mm | 1479 mm | Polestar +31 mm |
| Μεταξόνιο | 2856 mm | 2735 mm | BMW +121 mm |
Η καλύτερη επίδοση σε κάθε γραμμή είναι έντονη και υπογραμμισμένη με το χρώμα του αυτοκινήτου. Μετρήσεις με σήμανση ↓ — καλύτερα είναι τα χαμηλότερα. Οι διαστάσεις εμφανίζονται χωρίς να επιλέγεται νικητής.
Υπολογιστής κόστους ενέργειας
BMW i4
Polestar 2
Τα ποσά είναι στο νόμισμά σας — εισαγάγετε τις τιμές στο νόμισμα που χρησιμοποιείτε.
Βίντεο κριτικές και των δύο μοντέλων
Polestar 2
Άλλες συγκρίσεις σε αυτή την κατηγορία: Σεντάν, κατηγορία D
Συχνές ερωτήσεις για αυτή τη σύγκριση
Ποιο έχει μεγαλύτερη αυτονομία — το BMW i4 ή το Polestar 2;
Το Polestar 2 πάει πιο μακριά: 659 km WLTP έναντι των 613 km του BMW i4. Η διαφορά είναι 46 km.
Ποιο έχει μεγαλύτερο πορτμπαγκάζ;
Το BMW i4 χωράει περισσότερο: 470 l έναντι των 405 l στο Polestar 2. Η διαφορά είναι 65 l.
Ποιο φορτίζει πιο γρήγορα;
Το BMW i4 δέχεται έως 205 kW DC, το Polestar 2 έως 205 kW. Η φόρτιση από το 10% στο 80% διαρκεί 30 και 28 λεπτά αντίστοιχα.
Ποιο είναι πιο οικονομικό στη χρήση;
Το Polestar 2 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα: 14,8 kWh/100 km έναντι των 15,4 kWh/100 km στο BMW i4. Σε απόσταση 15000 km το χρόνο, αυτό είναι μια διαφορά 90 kWh — ο υπολογιστής σε αυτή τη σελίδα το μετατρέπει σε χρήματα.
Τα τεχνικά στοιχεία προέρχονται από το επίσημο υλικό των κατασκευαστών και καταβάλλουμε κάθε προσπάθεια να τα ελέγχουμε, αλλά ο κατασκευαστής μπορεί να αλλάξει τις προδιαγραφές χωρίς προειδοποίηση και ενδέχεται να υπάρξουν λάθη. Επιβεβαιώστε τα στοιχεία σε αντιπροσωπεία πριν αγοράσετε — δεν φέρουμε ευθύνη για αποφάσεις που λαμβάνονται βάσει αυτών των δεδομένων. Πλήρης αποποίηση ευθύνης
Αυτονομία, κατανάλωση και βάρος αναφέρονται για τη βασική διαμόρφωση. Οι κατασκευαστές τα εγκρίνουν σε εύρη, ανάλογα με τις ζάντες και τον εξοπλισμό (π.χ. 533–592 χλμ.), και εμείς λαμβάνουμε την πιο ελαφριά έκδοση, με τις μικρότερες ζάντες — δηλαδή την πιο ευνοϊκή. Το ίδιο μοντέλο με μεγαλύτερες ζάντες θα διανύσει μικρότερη απόσταση.


