Lancia Gamma vs Mini Countryman Electric
Lancia Gamma fører 7 til 3
Største forskelle: AC-opladning — Lancia Gamma 7 kW, Mini Countryman Electric 11 kW · Batteri — Lancia Gamma 97,2 kWh, Mini Countryman Electric 65,2 kWh · WLTP-rækkevidde — Lancia Gamma 741 km, Mini Countryman Electric 500 km.
Lancia Gamma
Lancia Gamma er en elektrisk crossover i segment C, og den fås i tre versioner: rækkevidde (WLTP) fra 543 til 741 km, effekt fra 230 til 350 hestekræfter, og hurtigladning (DC) med 160 kW.
Mini Countryman Electric
Mini Countryman Electric er en kompakt SUV i C-segmentet, der tilbyder to varianter med elektrisk drivlinje og en kraftfuld motor.
Profil mod markedet: Lancia Gamma vs Mini Countryman Electric
Lancia GammaLong Range
Mini Countryman ElectricE
Lancia Gamma eller Mini Countryman Electric — hvem vinder hvor
Lancia Gamma fører 7 til 3
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmLancia Gamma +241 km
- Batteri kWhLancia Gamma +32 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmMini Countryman Electric −1,5 kWh/100 km
- Effekt hkLancia Gamma +41 hk
- 0–100 km/t ↓ sLancia Gamma −0,8 s
- Topfart km/hLancia Gamma +20 km/h
- DC-opladning kWLancia Gamma +30 kW
- AC-opladning kWMini Countryman Electric +4 kW
- Vægt ↓ kgMini Countryman Electric −270 kg
- Bagagerum lLancia Gamma +100 l
Tekniske data: Lancia Gamma vs Mini Countryman Electric
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Lancia GammaLong Range | Mini Countryman ElectricE | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 741 km | 500 km | Lancia +241 km |
| Batteri | 97,2 kWh | 65,2 kWh | Lancia +32 kWh |
| Forbrug ↓ | 16,2 kWh/100 km | 14,7 kWh/100 km | Mini −1,5 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 160 kW | 130 kW | Lancia +30 kW |
| AC-opladning | 7 kW | 11 kW | Mini +4 kW |
| Opladning ⚠ | 27 min 20–80% | 29 min 10–80% | 2 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 16,5 km/min | 12,1 km/min | Lancia +4,4 km/min |
| Spænding | 400 V | 400 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 245 hk | 204 hk | Lancia +41 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,8 s | 8,6 s | Lancia −0,8 s |
| Topfart | 190 km/h | 170 km/h | Lancia +20 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2135 kg | 1865 kg | Mini −270 kg |
| Bagagerum | 560 l | 460 l | Lancia +100 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Lancia |
| Længde | 4672 mm | 4433 mm | Lancia +239 mm |
| Bredde | 1898 mm | 1843 mm | Lancia +55 mm |
| Højde | 1664 mm | 1656 mm | Lancia +8 mm |
| Akseafstand | 2791 mm | 2692 mm | Lancia +99 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Lancia Gamma
Mini Countryman Electric
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Lancia Gamma
Mini Countryman Electric
Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover / SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Lancia Gamma eller Mini Countryman Electric?
Lancia Gamma kører længere: 741 km WLTP mod 500 km for Mini Countryman Electric. Det er en forskel på 241 km.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Lancia Gamma — dens batteri på 97,2 kWh fungerer som strømkilde. Mini Countryman Electric med 65,2 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken har det største bagagerum?
Lancia Gamma rummer mere: 560 l mod 460 l i Mini Countryman Electric. Forskellen er 100 l.
Hvilken lader hurtigst?
Lancia Gamma accepterer op til 160 kW DC, Mini Countryman Electric op til 130 kW.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



