Kia EV9 vs Xpeng G9L
Xpeng G9L fører 8 til 2
Største forskelle: Bagagerum — Kia EV9 333 l, Xpeng G9L 935 l · DC-opladning — Kia EV9 210 kW, Xpeng G9L 540 kW · Opladning 10–80% — Kia EV9 24 min, Xpeng G9L 12 min.
Kia EV9
Kia EV9 er en elektrisk SUV i segmentet E, og den tilbydes med fire forskellige drivlinjevarianter, der har forskellig effekt og rækkevidde.
Xpeng G9L
Xpeng G9L er en SUV med syv sæder i E-segmentet: batteri på 110 kWh, WLTP-rækkevidde på op til 591 km og DC-opladning med 540 kW.
Profil mod markedet: Kia EV9 vs Xpeng G9L
Kia EV9 eller Xpeng G9L — hvem vinder hvor
Xpeng G9L fører 8 til 2
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmXpeng G9L +28 km
- Batteri kWhXpeng G9L +10,2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmKia EV9 −0,9 kWh/100 km
- Effekt hkXpeng G9L +163 hk
- 0–100 km/t ↓ sXpeng G9L −2,4 s
- Topfart km/hXpeng G9L +15 km/h
- DC-opladning kWXpeng G9L +330 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minXpeng G9L −12 min
- Vægt ↓ kgKia EV9 −274 kg
- Bagagerum lXpeng G9L +602 l
Tekniske data: Kia EV9 vs Xpeng G9L
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Kia EV999.8 kWh RWD | Xpeng G9LRWD Long Range | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 563 km | 591 km | Xpeng +28 km |
| Batteri | 99,8 kWh | 110 kWh | Xpeng +10,2 kWh |
| Forbrug ↓ | 20,2 kWh/100 km | 21,1 kWh/100 km | Kia −0,9 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 210 kW | 540 kW | Xpeng +330 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 24 min | 12 min | Xpeng −12 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 16,4 km/min | 34,5 km/min | Xpeng +18,1 km/min |
| Spænding | 800 V | 800 V | Ingen forskel |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 204 hk | 367 hk | Xpeng +163 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 9,4 s | 7 s | Xpeng −2,4 s |
| Topfart | 185 km/h | 200 km/h | Xpeng +15 km/h |
| Træk | RWD | RWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2426 kg | 2700 kg | Kia −274 kg |
| Bagagerum | 333 l | 935 l | Xpeng +602 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 5010 mm | 5120 mm | Xpeng +110 mm |
| Bredde | 1980 mm | 1999 mm | Xpeng +19 mm |
| Højde | 1755 mm | 1788 mm | Xpeng +33 mm |
| Akseafstand | 3100 mm | 3100 mm | Ingen forskel |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Kia EV9
Xpeng G9L
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Kia EV9
Xpeng G9L
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment E
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Kia EV9 eller Xpeng G9L?
Xpeng G9L kører længere: 591 km WLTP mod 563 km for Kia EV9. Det er en forskel på 28 km.
Hvilken er mest kraftfuld — Kia EV9 eller Xpeng G9L?
Xpeng G9L er stærkere: 367 hk mod 204 hk for Kia EV9. Forskellen er 163 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
Xpeng G9L rummer mere: 935 l mod 333 l i Kia EV9. Forskellen er 602 l.
Hvilken lader hurtigst?
Kia EV9 accepterer op til 210 kW DC, Xpeng G9L op til 540 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 24 og 12 min.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.




