Kia EV6 vs Škoda Enyaq
Kia EV6 fører 6 til 4
Største forskelle: Opladning 10–80% — Kia EV6 18 min, Škoda Enyaq 29 min · DC-opladning — Kia EV6 258 kW, Škoda Enyaq 165 kW · Effekt — Kia EV6 229 hk, Škoda Enyaq 286 hk.
Kia EV6
Kia EV6 er en elektrisk crossover-bil i D-segmentet, der tilbyder tre forskellige drivlinje- og batterikonfigurationer med varierende ydeevne og rækkevidde.
Škoda Enyaq
Škoda Enyaq er en elektrisk SUV i segment D med enten baghjulstræk (RWD) eller firehjulstræk (AWD): 190–340 hestekræfter, op til 581 km rækkevidde efter WLTP-standarden, og mulighed for hurtig opladning (DC) op til 165 kW.
Profil mod markedet: Kia EV6 vs Škoda Enyaq
Kia EV684 kWh RWD
Škoda Enyaq85
Kia EV6 eller Škoda Enyaq — hvem vinder hvor
Kia EV6 fører 6 til 4
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmKia EV6 +1 km
- Batteri kWhKia EV6 +7 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq −0,7 kWh/100 km
- Effekt hkŠkoda Enyaq +57 hk
- 0–100 km/t ↓ sŠkoda Enyaq −1,1 s
- Topfart km/hKia EV6 +5 km/h
- DC-opladning kWKia EV6 +93 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minKia EV6 −11 min
- Vægt ↓ kgKia EV6 −91 kg
- Bagagerum lŠkoda Enyaq +95 l
Tekniske data: Kia EV6 vs Škoda Enyaq
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Kia EV684 kWh RWD | Škoda Enyaq85 | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 582 km | 581 km | Kia +1 km |
| Batteri | 84 kWh | 77 kWh | Kia +7 kWh |
| Forbrug ↓ | 15,9 kWh/100 km | 15,2 kWh/100 km | Škoda −0,7 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 258 kW | 165 kW | Kia +93 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 18 min | 29 min | Kia −11 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 22,6 km/min | 14 km/min | Kia +8,6 km/min |
| Spænding | 800 V | 400 V | Kia +400 V |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 229 hk | 286 hk | Škoda +57 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 7,7 s | 6,6 s | Škoda −1,1 s |
| Topfart | 185 km/h | 180 km/h | Kia +5 km/h |
| Træk | RWD | RWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 1975 kg | 2066 kg | Kia −91 kg |
| Bagagerum | 490 l | 585 l | Škoda +95 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 4695 mm | 4658 mm | Kia +37 mm |
| Bredde | 1890 mm | 1879 mm | Kia +11 mm |
| Højde | 1550 mm | 1622 mm | Škoda +72 mm |
| Akseafstand | 2900 mm | 2766 mm | Kia +134 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Kia EV6
Škoda Enyaq
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Škoda Enyaq
Andre sammenligninger i denne klasse: Crossover / SUV, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har det største bagagerum?
Škoda Enyaq rummer mere: 585 l mod 490 l i Kia EV6. Forskellen er 95 l.
Hvilken lader hurtigst?
Kia EV6 accepterer op til 258 kW DC, Škoda Enyaq op til 165 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 18 og 29 min.
Hvilken er billigst at køre?
Škoda Enyaq bruger mindre strøm: 15,2 kWh/100 km mod 15,9 kWh/100 km i Kia EV6. Over 15000 km om året er det en forskel på 105 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.


