Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Maxus MIFA 7 fører 5 til 3
Største forskelle: Bagagerum — Hyundai Staria Electric 831 l, Maxus MIFA 7 280 l · DC-opladning — Hyundai Staria Electric 256 kW, Maxus MIFA 7 120 kW · Forbrug — Hyundai Staria Electric 21,8 kWh/100 km, Maxus MIFA 7 18,8 kWh/100 km.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric er en elektrisk van i segment D, der tilbyder en rækkevidde på 430 km og hurtig opladning (DC) med en effekt på 256 kW.
Maxus MIFA 7
En elektrisk van i segment D, der tilbyder to batterikapacitetsvarianter med samme motorkraft.
Profil mod markedet: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Hyundai Staria Electric84 kWh
Maxus MIFA 790 kWh
Hyundai Staria Electric eller Maxus MIFA 7 — hvem vinder hvor
Maxus MIFA 7 fører 5 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmMaxus MIFA 7 +50 km
- Batteri kWhMaxus MIFA 7 +6 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmMaxus MIFA 7 −3 kWh/100 km
- Effekt hkMaxus MIFA 7 +27 hk
- 0–100 km/t ↓ sMangler data
- Topfart km/hHyundai Staria Electric +4 km/h
- DC-opladning kWHyundai Staria Electric +136 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgMaxus MIFA 7 −286 kg
- Bagagerum lHyundai Staria Electric +551 l
Tekniske data: Hyundai Staria Electric vs Maxus MIFA 7
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Hyundai Staria Electric84 kWh | Maxus MIFA 790 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 430 km | 480 km | Maxus +50 km |
| Batteri | 84 kWh | 90 kWh | Maxus +6 kWh |
| Forbrug ↓ | 21,8 kWh/100 km | 18,8 kWh/100 km | Maxus −3 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 256 kW | 120 kW | Hyundai +136 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 20 min 10–80% | 40 min 5–80% | 20 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 15,1 km/min | 9 km/min | Hyundai +6,1 km/min |
| Spænding | 800 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 218 hk | 245 hk | Maxus +27 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 9,5 s | — | — |
| Topfart | 184 km/h | 180 km/h | Hyundai +4 km/h |
| Træk | FWD | FWD | — |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2525 kg | 2239 kg | Maxus −286 kg |
| Bagagerum | 831 l | 280 l | Hyundai +551 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 5253 mm | 4907 mm | Hyundai +346 mm |
| Bredde | 1997 mm | 1885 mm | Hyundai +112 mm |
| Højde | 1990 mm | 1756 mm | Hyundai +234 mm |
| Akseafstand | 3273 mm | 2975 mm | Hyundai +298 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Hyundai Staria Electric
Maxus MIFA 7
Andre sammenligninger i denne klasse: Van, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Hyundai Staria Electric eller Maxus MIFA 7?
Maxus MIFA 7 kører længere: 480 km WLTP mod 430 km for Hyundai Staria Electric. Det er en forskel på 50 km.
Hvilken har det største bagagerum?
Hyundai Staria Electric rummer mere: 831 l mod 280 l i Maxus MIFA 7. Forskellen er 551 l.
Hvilken lader hurtigst?
Hyundai Staria Electric accepterer op til 256 kW DC, Maxus MIFA 7 op til 120 kW.
Hvilken er billigst at køre?
Maxus MIFA 7 bruger mindre strøm: 18,8 kWh/100 km mod 21,8 kWh/100 km i Hyundai Staria Electric. Over 15000 km om året er det en forskel på 450 kWh — lommeregneren på denne side omregner det til penge.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.


