Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric fører 6 til 2
Største forskelle: DC-opladning — Ford e-Tourneo Custom 125 kW, Hyundai Staria Electric 256 kW · Opladning 10–80% — Ford e-Tourneo Custom 29 min, Hyundai Staria Electric 20 min · Topfart — Ford e-Tourneo Custom 130 km/h, Hyundai Staria Electric 184 km/h.
Ford e-Tourneo Custom
Ford e-Tourneo Custom er en personvan i D-segmentet, i årgang 2027 i fire varianter: WLTP-rækkevidde fra 312 til 353 km, effekt 218 eller 286 hk.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric er en elektrisk van i segment D, der tilbyder en rækkevidde på 430 km og hurtig opladning (DC) med en effekt på 256 kW.
Profil mod markedet: Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Hyundai Staria Electric84 kWh
Ford e-Tourneo Custom eller Hyundai Staria Electric — hvem vinder hvor
Hyundai Staria Electric fører 6 til 2
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmHyundai Staria Electric +77 km
- Batteri kWhHyundai Staria Electric +13 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmHyundai Staria Electric −2,2 kWh/100 km
- Effekt hkIngen forskel
- 0–100 km/t ↓ sMangler data
- Topfart km/hHyundai Staria Electric +54 km/h
- DC-opladning kWHyundai Staria Electric +131 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minHyundai Staria Electric −9 min
- Vægt ↓ kgFord e-Tourneo Custom −117 kg
- Bagagerum lFord e-Tourneo Custom +321 l
Tekniske data: Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Hyundai Staria Electric84 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 353 km | 430 km | Hyundai +77 km |
| Batteri | 71 kWh | 84 kWh | Hyundai +13 kWh |
| Forbrug ↓ | 24 kWh/100 km | 21,8 kWh/100 km | Hyundai −2,2 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 125 kW | 256 kW | Hyundai +131 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 10–80% ↓ | 29 min | 20 min | Hyundai −9 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 8,5 km/min | 15,1 km/min | Hyundai +6,6 km/min |
| Spænding | 400 V | 800 V | Hyundai +400 V |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 218 hk | 218 hk | Ingen forskel |
| 0–100 km/t ↓ | — | 9,5 s | — |
| Topfart | 130 km/h | 184 km/h | Hyundai +54 km/h |
| Træk | RWD | FWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2408 kg | 2525 kg | Ford −117 kg |
| Bagagerum | 1152 l | 831 l | Ford +321 l |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Ja | — |
| Længde | 5050 mm | 5253 mm | Hyundai +203 mm |
| Bredde | 2032 mm | 1997 mm | Ford +35 mm |
| Højde | 2040 mm | 1990 mm | Ford +50 mm |
| Akseafstand | 3100 mm | 3273 mm | Hyundai +173 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Ford e-Tourneo Custom
Hyundai Staria Electric
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Ford e-Tourneo Custom
Hyundai Staria Electric
Andre sammenligninger i denne klasse: Van, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Ford e-Tourneo Custom eller Hyundai Staria Electric?
Hyundai Staria Electric kører længere: 430 km WLTP mod 353 km for Ford e-Tourneo Custom. Det er en forskel på 77 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Ford e-Tourneo Custom og Hyundai Staria Electric sig?
Ford e-Tourneo Custom har RWD og 218 hk. Hyundai Staria Electric har FWD og 218 hk.
Hvilken har det største bagagerum?
Ford e-Tourneo Custom rummer mere: 1152 l mod 831 l i Hyundai Staria Electric. Forskellen er 321 l.
Hvilken lader hurtigst?
Ford e-Tourneo Custom accepterer op til 125 kW DC, Hyundai Staria Electric op til 256 kW. Opladning fra 10 til 80% tager henholdsvis 29 og 20 min.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.


