Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Uafgjort: 3 til 3
Største forskelle: Effekt — Ford e-Tourneo Custom 218 hk, Opel Zafira Electric 136 hk · DC-opladning — Ford e-Tourneo Custom 125 kW, Opel Zafira Electric 100 kW · Vægt — Ford e-Tourneo Custom 2408 kg, Opel Zafira Electric 2202 kg.
Ford e-Tourneo Custom
Ford e-Tourneo Custom er en personvan i D-segmentet, i årgang 2027 i fire varianter: WLTP-rækkevidde fra 312 til 353 km, effekt 218 eller 286 hk.
Opel Zafira Electric
Opel Zafira Electric er en elektrisk van i segmentet D, der tilbyder to varianter af batteri og rækkevidde, begge med forhjulstræk.
Profil mod markedet: Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Opel Zafira Electric75 kWh
Ford e-Tourneo Custom eller Opel Zafira Electric — hvem vinder hvor
Uafgjort: 3 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmIngen forskel
- Batteri kWhFord e-Tourneo Custom +2 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmOpel Zafira Electric −0,4 kWh/100 km
- Effekt hkFord e-Tourneo Custom +82 hk
- 0–100 km/t ↓ sMangler data
- Topfart km/hOpel Zafira Electric +2 km/h
- DC-opladning kWFord e-Tourneo Custom +25 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Vægt ↓ kgOpel Zafira Electric −206 kg
- Bagagerum lMangler data
Tekniske data: Ford e-Tourneo Custom vs Opel Zafira Electric
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Opel Zafira Electric75 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 353 km | 353 km | Ingen forskel |
| Batteri | 71 kWh | 69 kWh | Ford +2 kWh |
| Forbrug ↓ | 24 kWh/100 km | 23,6 kWh/100 km | Opel −0,4 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 125 kW | 100 kW | Ford +25 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning ⚠ | 29 min 10–80% | 45 min 5–80% | 16 min |
| Rækkevidde pr. minut opladning | 8,5 km/min | 5,9 km/min | Ford +2,6 km/min |
| Spænding | 400 V | — | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 218 hk | 136 hk | Ford +82 hk |
| 0–100 km/t ↓ | — | 14,2 s | — |
| Topfart | 130 km/h | 132 km/h | Opel +2 km/h |
| Træk | RWD | FWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | 2408 kg | 2202 kg | Opel −206 kg |
| Bagagerum | 1152 l | — | — |
| V2L (ekstern strøm) | Ja | Nej | kun Ford |
| Længde | 5050 mm | 4980 mm | Ford +70 mm |
| Bredde | 2032 mm | 2010 mm | Ford +22 mm |
| Højde | 2040 mm | 1890 mm | Ford +150 mm |
| Akseafstand | 3100 mm | 3275 mm | Opel +175 mm |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Ford e-Tourneo Custom
Opel Zafira Electric
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Ford e-Tourneo Custom
Opel Zafira Electric
Andre sammenligninger i denne klasse: Van, segment D
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvordan adskiller drivlinjerne på Ford e-Tourneo Custom og Opel Zafira Electric sig?
Ford e-Tourneo Custom har RWD og 218 hk. Opel Zafira Electric har FWD og 136 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Ford e-Tourneo Custom — dens batteri på 71 kWh fungerer som strømkilde. Opel Zafira Electric med 69 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken er mest kraftfuld — Ford e-Tourneo Custom eller Opel Zafira Electric?
Ford e-Tourneo Custom er stærkere: 218 hk mod 136 hk for Opel Zafira Electric. Forskellen er 82 hk.
Hvilken lader hurtigst?
Ford e-Tourneo Custom accepterer op til 125 kW DC, Opel Zafira Electric op til 100 kW.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.

